Kvůli testům na covid pro školy si vláda pozvala ředitele kontrarozvědky BIS Michala Koudelku i šéfa rozvědky ÚZSI Marka Šimandla. V pondělí tak pokračovalo přetahování premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o to, kdo udělal chybu ohledně tendru na dodávku rychlotestů pro školy za čtvrt miliardy korun. Panují obavy ohledně rizikovosti zúčastněných firem včetně té vítězné. Přesto právě s tou kabinet pro zakázku počítá. "Vláda nijak nezměnila příslušné usnesení ani zakázku nezrušila," uvedl Hamáček.
Premiér Babiš dříve označil za problém, že komise pod ministerstvem vnitra z klíčového tendru vyloučila nejlevnější nabídku − firmu Chironax. Jak už ale v sobotu informovaly HN a Aktuálně.cz, Babišem favorizovaná společnost má blízko k lobbistovi Tomáši Horáčkovi, stíhanému za manipulace tendrů. Lidé z jeho okolí v orgánech Chironaxu seděli ještě před měsícem.
Ministr Hamáček se hájí, že před "napojením Chironaxu na stíhané osoby" varovala Bezpečnostní informační služba (BIS), a tak ho komise vyloučila. Ta Horáčkovy aktivity v minulosti rozkrývala.
Vítěze tendru − firmu Tardigrad International Consulting − naopak podle Hamáčka tajné služby jako problém neuvedly. Posoudit ji nechal BIS i Úřadem pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).
"Oni se vyjádřili jenom k těm firmám, které z jejich pohledu představují riziko. Ani BIS, ani rozvědka firmu Tardigrad nezmínily," řekl Hamáček serveru Seznam Zprávy s tím, že se po vyřazení jiných firem jako jediná blížila splnění podmínek.
Dle zjištění Aktuálně.cz, HN a týdeníku Respekt ovšem nejnovější varování zpravodajců ohledně tendru na rychlotesty bylo výrazně obecnější. Vnitro se na BIS s žádostí o konzultaci obrátilo jen několik hodin před vyhlášením výsledku tendru.
Kontrarozvědka tak zaslala jen bezpečnostní kritéria, která by dle ní měl vítěz splňovat. Mimo jiné radila, že by firma měla být finančně stabilní a sídlící mimo daňové ráje. Podobně narychlo reagoval dle zdrojů redakcí obeznámených s procesem také ÚZSI. I jeho rozhodnutím se Hamáček zaštiťuje.
Komise byla složená ze zástupců ministerstva vnitra a také ministerstev školství a zdravotnictví, které vedou ministři za ANO. Pokud by striktně respektovali varování tajných služeb, musela by zřejmě vyloučit i Tardigrad.
Základní kapitál vítězné firmy Tardigrad je tisíc korun. A zatímco společnost Chironax byla podle zápisu výběrové komise (který mají redakce k dispozici) vyhodnocena jako riziková mimo jiné "z hlediska ekonomických veřejně dostupných dat", u firmy Tardigrad finanční stabilitu zhodnotit z veřejných zdrojů vůbec nelze. Společnost neplní zákonnou povinnost vkládat do obchodního rejstříku účetní závěrky. Navzdory tomu, že za to hrozí pokuta ve výši až tří procent z obratu firmy.
Ministr vnitra Hamáček do uzávěrky HN neodpověděl na dotazy, zda si stát ověřil před prohlášením firmy Tardigrad za vítěze například její obrat či dostatek financí na zaplacení čínskému dodavateli.
Ani druhé varování tajných služeb ohledně daňových rájů komise při výběru nezohlednila. Podle zjištění Aktuálně.cz končily ještě před necelými dvěma lety stopy firmy Tardigrad International Consulting v daňových rájích. Tehdy ji vlastnila firma ze Spojených arabských emirátů. Společnost byla původně od roku 2016 napsaná na britskou firmu Tardigrad International LP. Jména osob, které britskou "matku" v minulosti ovládaly (Jennette St. Luceová a Deborah Merina Grantová − obě s dominikánským pasem), se objevují ve zprávě investigativní organizace Bellingcat. Ta se věnovala praní špinavých peněz skrze firmy registrované ve Velké Británii. Zmíněné ženy založily stovky společností s neznámými vlastníky.
Hamáček ale zdůrazňuje, že dnes vítěznou společnost vlastní Češka Monika Jírovcová. Ta jakékoli pochyby odmítá. "Za čtyři roky existence společnost odbavila už stovky zakázek a pracuje také pro české zdravotnické subjekty. Firma Tardigrad International Consulting vstoupila řádně do výběrového řízení, které vyhlásilo ministerstvo vnitra, a splnila všechny jeho podmínky. Stejně tak od počátku komunikuje časový plán jednotlivých dodávek a na splnění celé zakázky vzhledem ke krátkým termínům i nyní pracuje," uvádí Jírovcová.
Zároveň tvrdí, že účetní závěrky chce nechat do rejstříku založit. O Jennette St. Luceové a Deborah Merina Grantové tvrdí, že je nikdy neviděla. Podle ní jde o právní zástupkyně, které firmu v zahraničí zakládaly.
Civilní kontrarozvědka BIS odmítá věc příliš komentovat. "Konkrétní případy nemohu komentovat, ale v obecné rovině platí, že v rámci působnosti se věnujeme všem závažným případům a informace předáváme zákonným adresátům," řekl mluvčí BIS Ladislav Šticha. A podobně reagoval i mluvčí ÚZSI Radek Holý. "K této věci se nechceme vůbec vyjadřovat," uvedl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist