Odborníci z Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v těchto dnech ověřují ruskou vakcínu Sputnik V proti nemoci covid-19. Netestují vakcínu samotnou, ale musí projít stovky tisíc stránek dat z ruských studií a také se vydají na inspekci do Ruska. Na konci rozhodnou, zda vakcíně udělí podmínečnou registraci pro použití v zemích Evropské unie. Nejdůležitější pro ně budou data z klinických studií, tedy závěrečné fáze vývoje, kdy se vakcína testuje na lidech. Na ta se však stále čeká.

"Ruský výrobce nám řekl, že velké klinické studie udělali. Ale my jsme je ještě neviděli. Takže výrobce může jakkoli tvrdit, že je jeho produkt bezpečný, ale posouzení je jen na nás," říká Hans-Georg Eichler, vedoucí lékař z agentury EMA. V rozhovoru pro HN dále uvádí, že vědci nevydají rozhodnutí o tom, zda je vakcína účinná a bezpečná, dokud neobdrží kompletní data, což se zatím nestalo. "Výrobce nám musí poslat úplně všechny dokumenty, které má k dispozici. To se netýká jen výroby, ale také vývoje vakcíny. Musíme si být jistí, že způsob, jak data vznikají, například v klinických studiích, je dostatečně průkazný a reflektuje skutečnou situaci," uvádí Eichler.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.