Už to vypadalo, že prezident Miloš Zeman od svého záměru na vládní rošádu upustil. Šéfové koaličních stran Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) odmítli jeho záměr vystřídat ministra zdravotnictví Jana Blatného za ANO a zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD. Po necelých dvou týdnech klidu se ale prezident ozval znovu. A ještě přitvrdil. Ve středečním rozhovoru v Parlamentních listech premiérovi pohrozil, že pokud Blatného neodvolá, nepřispěje to ke zlepšení jejich "přátelských vztahů".

Podle informací HN z okolí premiéra Babiše a vicepremiéra Hamáčka platí, že celá věc je čistě Zemanův plán. Z něhož by kromě prezidenta, který se v Česku snaží prosadit rychlé nasazení ruské vakcíny Sputnik, nikdo nic neměl.

Babiš sice s Blatným není spokojen, náhradu za něj ale nemá. A Zemanův nápad, že by ANO mohlo přenechat ministerstvo zdravotnictví sociálním demokratům a výměnou převzít zahraničí, naráží zase jinde. Babišovo hnutí by po Ústředním krizovém štábu, kterému šéfuje Hamáček, ztratilo další vlivný post pro řešení pandemie. Lákavá pro ANO není ani představa ministerstva zahraničí. Nikdy o něj nejevilo velký zájem, při vyjednáváních o vládě se sociálními demokraty po volbách v roce 2017 šlo o jeden z prvních úřadů, který Babiš ČSSD nabízel.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se