Do Washingtonu nastoupil Hynek Kmoníček jako český velvyslanec pouhé dva měsíce poté, co se americkým prezidentem stal Donald Trump. Zatímco vládci Bílého domu už ale mandát skončil, Kmoníček v hlavním městě Spojených států pokračuje dál. Čtyřleté velvyslanecké období, které zahájil v roce 2017, má prodloužené až do roku 2022. A bude sledovat, jak si v čele země povede Trumpův nástupce, demokrat Joe Biden.

O vztahu nové vlády k Česku se Kmoníček v rozhovoru pro HN vyjadřuje jasně. „Američané se nyní zaměřují na to, co by nechtěli, aby se stalo,“ prohlašuje. Na mysli má především případnou účast Ruska a Číny v české jaderné energetice, aktuálně v dostavbě elektrárny v Dukovanech.

HN: Ministr zahraničí Antony Blinken mluvil nedávno telefonicky s premiérem Andrejem Babišem. Zmínil potřebu „robustních obranných výdajů“ i nutné zabezpečení kritické české infrastruktury, včetně jaderné energie a sítí 5G. Mluvil také o Trojmoří, projektu spolupráce zemí střední a východní Evropy. Budou to určující témata pro americko-české vztahy?

V zásadě to tak je. Pro nás bylo dobrou zprávou, že materiály, které jsme k rozhovoru připravovali, pokrývaly stejné věci, jaké chtěla probrat americká strana. Na tom je vidět, že náš vztah je úzký. Dobře si rozumíme v tom, že se žádným tématem nepřekvapujeme.

Američané v tuto chvíli nezdůrazňují, co bychom měli dělat, ale zaměřují se na to, co by neradi, aby se stalo. Negativně by vnímali vstup Číny do našich 5G sítí, i když si uvědomují, že nemají vlastní alternativu. Ani v případě jaderných elektráren to není primárně tlak na úspěch americké firmy Westinghouse. U té není ani jasné, nakolik bude ochotna či schopna se příštího tendru účastnit. Zásadní je opět sdělení, koho by neradi v české jaderné infrastruktuře viděli.

Pro nás bylo důležité i to, že Blinken znovu poděkoval za naši účast ve vojenských operacích a nezapomněl ani na naše angažmá v Sýrii. Prostřednictvím naší ambasády v Damašku tam zastupujeme i Američany. Toho si ve Washingtonu cení, nijak se to nezměnilo mezi Trumpovou a Bidenovou administrativou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.