Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si pro svou příští misi na Měsíc, která by se mohla uskutečnit už v roce 2024, vybral k výrobě lunárního přistávacího modulu společnost SpaceX podnikatele a vizionáře Elona Muska. Rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné finančními hledisky. Měsíční mise chce podnikat pravidelně, citovala ho agentura Reuters.

Zprávu o tom, že SpaceX získala smlouvu s NASA za 2,9 miliardy dolarů (62,8 miliardy korun), přinesl první deník The Washington Post. SpaceX porazila konkurenční společnost Blue Origin Jeffa Bezose a dceřinou společnost firmy Leidos, podnik Dynetics.

„Je to další krok ve vzrušující skupině kroků, který nás přivede k udržitelnému systému přistání lidí na Měsíci,“ uvedla vedoucí programu NASA pro lety lidí do vesmíru Kathy Ludersová.

NASA loni přidělila všem třem společnostem 967 milionů dolarů a desetiměsíční smlouvy pro zahájení prací na vzorcích lunárního modulu v rámci programu Human Landing Systems neboli HLS. SpaceX získala nejnižší částku - jen 135 milionů dolarů. Podle serveru CNBC se očekávalo, že NASA vybere dva z těchto tří týmů. To, že volba padla pouze na SpaceX, je překvapení, protože pro agenturu bylo dříve důležité, aby program zůstal konkurenční.

„NASA je nejlepší!“ napsal Musk na Twitter ihned po oznámení agentury. Také SpaceX vyjádřila vděčnost, že ji NASA zve na pomoc se zahájením nové éry lidského průzkumu vesmíru.

Na rozdíl od přistání Apolla v letech 1969 až 1972 – zatím jediných lidských návštěvách na povrchu Měsíce – se NASA připravuje na dlouhodobější přítomnost na našem jediném přirozeném satelitu. Považuje to za odrazový můstek k ještě ambicióznějšímu plánu vyslat astronauty na Mars. NASA se v tomto směru do značné míry opírá o soukromé společnosti s vizí prozkoumat vesmír. V budoucnu plánuje další soutěž, a to na pravidelnou linku mezi Zemí a Měsícem.

Rozhodnutí NASA je velkým nezdarem pro Bezose. Tento celoživotní vesmírný nadšenec se nyní více zaměřuje na svůj kosmický projekt poté, co v únoru oznámil, že odstoupí z funkce generálního ředitele společnosti Amazon. Bezos považoval kontrakt s NASA za zásadní – chtěl, aby se Blue Origin etabloval jako partner americké vesmírné agentury. Počítal navíc s tím, že budou vybrány dva týmy, což se původně předpokládalo.