Byť ležely v muničních skladech ve Vrběticích tuny munice a trhavin, pravidla pro vstup byla poměrně benevolentní. Většina zodpovědnosti byla na soukromých firmách, které měly na místě své zboží. „Vrátní nepsali jména všech lidí v přijíždějících autech. Zapsali třeba jedno jméno a celkový počet lidí ve voze,“ popisuje v rozhovoru pro HN praxi v areálu Václav Irovský. Ten byl ředitelem Vojenského technického ústavu, který od roku 2013 muniční sklad ve Vrběticích spravoval. Proto nerozporuje podezření českých zpravodajců, že za výbuchem dvou skladů z roku 2014 stojí dva agenti ruské tajné služby GRU. Ti měli areál navštívit, přestože o tom neexistuje jediný zápis. 

České tajné služby se domnívají, že explozi muničních skladů, která zabila dva lidi a způsobila miliardovou škodu, zavinila chyba ruských špionů. Ti údajně plánovali výbuch munice až při jejím transportu na Ukrajinu, kam ji měl dodat bulharský obchodník se zbraněmi Emilijan Gebrev. Tomu však Irovský nevěří. „Není možné zařízení časovat tak, aby vybouchlo někde při přepravě, to je hrozně nespolehlivé. Podle všeho to byl jednoznačně útok na český stát,“ říká.

HN: Jak vlastně byl areál zabezpečený? Jsou svědci, kteří říkají, že v plotě byly díry a lidi dovnitř chodili na houby.

Existuje dokumentace, že jsme vše opravovali. Vnější zabezpečení fungovalo, stejně jako vnitřní u skladů, vlastní budovy navíc chránily bezpečnostní pancéřované dveře a zamřížovaná okna. Provedli jsme i všechny revize. Před rokem 2013, kdy jsme sklad převzali my, to ale bylo horší. Areálem se tuším dokonce v roce 2010 jela rallye, s povolením kraje. Tohle vše jsem zakázal, zavřel.

HN: Údajně tam byly i kamery. Jaký prostor pokrývaly?

Určitě všechny budovy skladů. Celou plochu, ty desítky hektarů lesa, ale ne.

HN: Kolik lidí areál střežilo?

Celkem se na ostraze střídalo zhruba dvacet lidí z naší pobočky, kterou máme ve Výzkumném technickém ústavu výzbroje a munice ve Slavičíně. Stále byla přítomná stráž na bráně i hlídka, která kontrolovala vnitřek.

HN: Brány byly dvě?

Ano, první, hlavní, kde byl nejméně jeden člověk. A po dalším úseku silnice je druhá, vnitřní brána, za níž byly jednotlivé muniční sklady. Obě brány měly elektronické zabezpečení. Vstup byl na karty, které se vydávaly nájemcům.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.