Krátce poté, co v Bílém domě skončil prezident Donald Trump, to vypadalo, že končí i riziko celní války mezi Spojenými státy a Českem. Napětí polevilo, když Trumpův nástupce Joe Biden navrhl změnu zdanění velkých internetových firem, jako jsou Google či Facebook. Těm státy Evropské unie vyčítají, že u nich platí jen minimální daně, ač mají z Evropy značnou část příjmů. S Bidenovými záměry unie souhlasí, dál ale plánuje vlastní daň pro on-linové giganty. A je pravděpodobné, že to Bidenova Amerika bude považovat za diskriminaci svých firem, stejně jako ta Trumpova. „Záměr EU, aspoň zatím, hodnotí Spojené státy negativně,“ řekl HN zdroj blízký jednání o globálních daňových reformách.

Pro představu: Google v Česku v roce 2019 zaplatil na dani z příjmů 9,6 milionu korun, jeho český konkurent Seznam odvedl 251 milionů. Přestože obě firmy mají na zdejším trhu zhruba stejný podíl. Firmy ale neplatí daně v každé zemi zvlášť podle toho, jak vysoké v ní mají příjmy. Daní tam, kde jsou fyzicky přítomné. Takovou přítomnost ale digitální společnosti z podstaty svého podnikání v řadě států, v nichž jsou aktivní, nepotřebují.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.