Klíčovým cílem, který si Joe Biden vytkl při nástupu do Bílého domu, bylo zkrocení epidemie koronaviru v USA. Na metě 100 dní v úřadu prezidenta, kterou překoná ve čtvrtek, může říct, že se mu tento úkol daří plnit. Jeho administrativa výrazně urychlila očkování. V době Bidenovy inaugurace se v průměru denně očkoval necelý milion vakcín, teď je to dvojnásobek. Nejméně jednu dávku dostalo podle federálního Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) takřka 43 procent Američanů, kompletně naočkovaná je třetina populace. V USA je dost vakcíny pro všechny občany starší 16 let.

Jenže vyhráno prezident Biden ani USA ještě zdaleka nemají. V očkování si totiž dosud sáhli na to snadnější, jak se říká „nízko visící ovoce“. Na Američany, kteří se sami chtěli nechat očkovat a při úvodním nedostatku vakcín byli ochotní i cestovat hodiny autem, aby se dostali k injekci.

Teď už se však situace obrátila, v řadě míst je přebytek očkovacích látek, protože tamní úřady a zdravotnická zařízení nedokážou sehnat dost zájemců. A to nikoliv proto, že by už nebylo koho očkovat. Ale proto, že ta necelá polovina Američanů, kteří ještě nedostali ani dávku, je už mnohem váhavější, nerozhodná, případně očkování kategoricky odmítá.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se