Hned dvě varovné kontrolky tento týden zablikaly nad státním rozpočtem Česka. V pondělí  zveřejnilo ministerstvo financí rekordní čtvrtletní schodek 192 miliard korun. Krátce poté přišlo varování ratingové agentury Moody’s, která spolu se Standard & Poor’s patří mezi dva nejdůležitější hodnotitele státních financí, že se rozpočet dostal na neudržitelnou dráhu. A že vládě chybí plán, jak sešup zastavit. Kabinet Andreje Babiše (ANO) se hájí koronavirovou krizí, bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer takové vysvětlení ale odmítá. Podle něj není na vině pandemie, ale špatná rozpočtová politika vlády v uplynulých dvou letech. „Schodek nevadí, pokud po skončení krize zmizí. Ale u nás je téměř jisté, že se to nestane,“ říká v rozhovoru pro HN nynější europoslanec za TOP 09.

HN: Překročily už české finance hranici udržitelnosti?

Poměrně velký schodek mě znepokojuje méně, protože naše země patří mezi nejpostiženější pandemií. Pak je takový schodek odůvodněný. Máme využívat fiskální politiku tak, abychom snížili dopady krize na ekonomiku i na některé sociální skupiny. Znepokojuje mě ale struktura schodku. A to je, myslím, také důvod, proč se k tomu agentura Moody’s vyjadřuje. Ministerstvo financí dobře ví, že problém rozpočtu není spojený s tím, že jsme se na začátku roku dostali do hluboké pandemické krize, ale že problémy rozpočtu jsou ve skutečnosti střednědobého, nebo dokonce dlouhodobého charakteru. To mě znepokojuje mnohem více. Dovedl bych si představit život s vysokým schodkem, pokud bych věděl, že v momentě, kdy se nám podaří zvládnout zdravotní část pandemie a nastartuje se ekonomika, většina toho schodku zmizí. Ale u nás je téměř jisté, že to se nestane.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.