„Co jsi mi koupil ke svátku matek?“ ptala se matka Elona Muska v pořadu Saturday Night Live (SNL) stanice NBC po jeho úvodním monologu. „Snad ne dogecoin,“ dodala Maye Musková. „Samozřejmě že ano,“ odpověděl její syn, šéf a jeden ze zakladatelů automobilky Tesla. Jeho vystoupení v SNL vzbuzovalo v investorech velké naděje a hodnota této kryptoměny šla před vysíláním prudce nahoru. Lidé ale asi čekali více, a tak se dogecoinu začali zbavovat. Za sobotní noc ztratil 24 procent své hodnoty, která klesla na 54 centů za minci. 

Kryptoměny jsou svou náchylností k výkyvům známé. Samotný dogecoin jen od začátku roku vyrostl od více než 12 tisíc procent a o 800 procent jen v tomto měsíci. Stačilo, když ho Elon Musk zmínil na Twitteru, kde má 50 milionů sledujících, a jeho hodnota vystřelila jako raketa. 

Z dogecoinu se podle serveru Coinmarketcap.com stala již čtvrtá nejhodnotnější virtuální mince, hned po bitcoinu, ethereu a Binance coinu. Zatímco nyní vyjde jeden dogecoin na více než 54 centů, ještě na přelomu minulého a letošního roku se na kryptoměnových burzách obchodoval za méně než cent.

Tuto digitální minci nejvíce nakupují menší, individuální investoři, ať už ze zábavy či kvůli vidině rychlého zbohatnutí. Podle některých zpráv však roste i zájem institucionálních hráčů, například fondů, kteří chtějí rovněž vydělat na růstu ceny. Jde přitom původně o satirický projekt, který nebyl jeho tvůrcem Billym Markusem myšlen jako vážná výzva pro bitcoin, spíš naopak.

Stanice NBC udělala z Muskova vystoupení mezinárodní událost, poprvé dějinách svůj pořad streamovala do celého světa. „Moje vystoupení přepisuje historii. Poprvé tento pořad moderuje někdo s Aspergerovým syndromem,“ řekl Musk na úvod show, která se dlouhodobě potýká s propadem sledovanosti a přizvání Muska má být jednou z cest, jak k němu přitáhnout větší pozornost.

SNL je nicméně známá tím, že zve různé známé osobnosti, aby provázely show, která sestává mimo jiné z komediálních skečů. V minulosti se toho nicméně dočkaly většinou celebrity ze showbyznysu, nikoli klasičtí podnikatelé či investoři jako Musk. Ten je aktuálně druhým nejbohatším člověkem světa díky jeho podílu v automobilce Tesla nebo ve vesmírné společnosti SpaceX.

Elon Musk je známý člověk, který se často a rád vyjadřuje k řadě témat. Na Twitteru, který je jeho primárním komunikačním kanálem, jej sleduje přes 50 milionů lidí. „Občas postuju zvláštní věci, tak prostě můj mozek funguje. Hele, lidi, já jsem znovuobjevil elektroauta a posílám lidi na Mars v raketě, copak jste si mysleli, že budu normální týpek?“ omlouval s vrozenou skromností fakt, že občas svými tweety vyvolává kontroverze.  

Tomu, že se stanici NBC podařilo pozváním Muska vyvolat dostatečnou pozornost, odpovídá, kdo si koupil reklamu v době jeho vysílání: byli to hlavní konkurenti a vyzývatelé jeho automobilky Tesla. Volkswagen v ní ukázal svou vlajkovou „elektroloď“ ID.4, Ford elektrický Mustang Mach-E, Audi model E-tron a představil se i ambiciózní start-up Lucid.

Inzerci si objednal také konkurent SpaceX, kosmický podnik Sierra Space. Přitom jen před pár dny to byla právě raketa SpaceX, která úspěšně dovezla čtyři astronauty z mezinárodní vesmírné stanice ISS zpět na Zem.

Elon Musk ve své úvodní řeči odpověděl i na jednu klíčovou otázku: Jak se vlastně čte jméno jeho nejmladšího syna X Æ A-12? „Kočka, která proběhla přes klávesnici.“ 

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru