Po nedávné miliardové investici do potravinového e-shopu Rohlík.cz se na tuzemském startupovém trhu schyluje k další velké transakci. Postarat by se o ni měla pražská technologická společnost Twisto. Podnik nabízející odložené platby získá nového většinového majitele. Australská finančně-technologická (fintechová) společnost Zip oznámila, že se chystá Twisto plně ovládnout. Za nákup 90 procent českého start-upu nabídla 89 milionů eur, tedy 2,3 miliardy korun. Zip už do Twista investoval na přelomu loňského a letošního roku, kdy v něm získal neupřesněný menšinový podíl. Tuzemskou společnost dosud vlastní nizozemská ING Bank, český fond Enern a několik dalších investorů. 

Osm let staré Twisto v Česku a v Polsku spolupracuje s e-shopy. Jejich zákazníkům umožňuje si platby za zboží rozložit do několika splátek či zaplatit s měsíčním zpožděním. Za dobu existence firmy její služby využilo přes 1,7 milionu klientů. Hlavní produkt start-upu, Twisto účet, obsahuje platební kartu a umožňuje i placení mobilem. V rámci Česka je Twisto ve svém byznysu průkopníkem, na nějž navazují obdobné služby nabízené e-shopy Alza či Mall.cz nebo bankou Equa. 

Australský Zip, který rovněž nabízí odložené platby, je obchodovaný na burze v Sydney. Aktuálně si ho akcioví investoři cení na necelé čtyři miliardy australských dolarů (63 miliard korun). Zip se tak řadí mezi takzvané jednorožce, tedy technologické firmy s hodnotou přes miliardu amerických dolarů.

Splátkový prodej přes internet v koronakrizi významně roste díky tomu, že lidé čím dál častěji nakupují na e-shopech. Zip proto sází na expanzi, kterou mu má v Evropě zajistit právě Twisto. Australané zatím na starém kontinentu působí jen ve Velké Británii. Přes český start-up, který má licenci na platební služby v celé Evropské unii, se jim otevře cesta na unijní e-commerce trh s ročním obratem 1,1 bilionu dolarů (23 bilionů korun).

„Máme velkou radost, že si Zip vybral pro svou evropskou expanzi náš tým a produkt. Již v rámci loňské investice probíhala jednání o možné akvizici a nyní, dříve než jsme čekali, projevil australský jednorožec zájem jednat o odkupu podílů zbylých investorů,“ říká zakladatel a šéf Twista Michal Šmída. Dokončení transakce očekává ke konci letošního roku.

Vedle své domovské země a Spojeného království už Australané odložené platby nabízejí také na Novém Zélandu a v USA. Tam loni za 296 milionů dolarů (6,1 miliardy korun) ovládli svého amerického konkurenta QuadPay. Nyní k tomu hodlají přidat Twisto a fintechový start-up Spotii, za nějž nabízejí v přepočtu 330 milionů korun. Spotii pochází ze Spojených arabských emirátů a australskému jednorožci má umožnit expanzi na Blízkém východě. 

České Twisto zatím svůj růst do značné míry financuje prostřednictvím dluhopisů. Naposledy před měsícem firma získala úvěry celkem za 650 milionů korun od tuzemské J&T Banky a dluhopisového fondu Orbit Capital, který je provozován českou firmou Enern a investiční společností Conseq.

S pomocí takových peněz Twisto významně posiluje. Loni firma v rámci odložených plateb předfinancovala nákupy v hodnotě 3,2 miliardy korun. Rok předtím to byly dvě miliardy. Za své finanční služby v uplynulém roce Twisto utržilo 150 milionů korun, letos očekává tržby na úrovni 200 milionů. Údaje o zisku a ztrátě firma nezveřejňuje. Podle šéfa Šmídy ale stále zůstává v červených číslech a první peníze by měla vydělat přespříští rok. 

S finanční injekcí od Australanů hodlá Twisto provést plánovanou expanzi do Rumunska a dalších evropských zemí. 

bit by hospodarske_noviny on TradingView.com