Poslanecká sněmovna schválila změnu Listiny základních práv a svobod, která je zbytečná, absurdní i nebezpečná zároveň. Návrh tzv. zbraňové směrnice připravili senátoři v čele s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Konkrétně se jedná o změnu čl. 6 („Každý má právo na život“).

Za větu „Porušením práv podle tohoto článku není, jestliže byl někdo zbaven života v souvislosti s jednáním, které podle zákona není trestné“ se má doplnit nová věta „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Důvodová zpráva k návrhu uvádí, že „vzhledem k významu práva na život, které je právo nejzákladnější, protože bez života ostatní práva člověka nemohou být naplněna, návrh považuje za správné symbolicky povýšit toto právo na úroveň ústavní, což má i význam v tom, že lidé se mohou ochrany základních práv dovolávat v rámci ústavní stížnosti u Ústavního soudu“.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Josef Šoltes 26.06.2021 23:59
Nemělo by se zapomínat na to, proč vlastně diskuze o zbraních začala – začala tím, že do toho rýpala EU, která se snaží rozbořit velmi dobrý stav držení palných zbraní, který v ČR panuje (byť třeba neúmyslně). Souhlasím s tím, že tohle není řešení dané situace, ale co by takovým řešením bylo?
Vladimír Částka 23.06.2021 19:36
Vážený pane, nemám obavy z ozbrojování zločinců, protože ti se ke zbraním dostanou, když budou chtít. Měl jsem spíš na mysli různé samozvané ochránce pořádku, všelijaké "očistné" skupiny fanatiků, které dneska jenom většinou plácají různé nesmysly a pokřikují na soc. sítích. Ale v případě, že se dostanou legálně ke zbraním, může být situace úplně jiná, to už budou "hrdinové". U nás na vsi se říká "dej volovi bič a umlátí tě".
0 0 22.06.2021 22:57
Pane Částko, opravdu si myslíte, že ten, kdo chce zbraň použít k páchání trestné činnosti se k ní nedostane? Zpřísňování zbraňové legislativy znamená vždy jen to, že odzbrojeni jsou normální lidi. Zločinci si zbraň vždy opatří.
Vladimír Částka 22.06.2021 21:18
"Zbraně v rukou obyvatelstva" je napsáno v jednom z předešlých komentářů. To je přesně ta představa, která mně na tom celém nejvíc děsí. Při dnešním fungování orgánů v této zemi se pomocí úplatků a správných kontaktů může dostat v podstatě kdokoli, třeba i ten, kdo by za normálních okolností neměl mít u sebe ani ostrou tužku. A vzhledem k tomu, že v současné době je vidět trend neustále narůstající agresivity v mezilidských vztazích, je nebezpečí zneužití obrovské.
Libor Cupal 22.06.2021 18:39
Úvod lépe: Tato změna je...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru