Na účtech neziskových organizací vybírajících peníze na pomoc obětem tornáda na jižní Moravě přistálo téměř tři čtvrtě miliardy korun. Co za tímhle rekordem v solidaritě je? Určitě je pravda, že se na rekordní částce podílely technologie, protože darovat je snazší než kdykoliv předtím. Je pravda i to, že Česko bohatne a stále víc lidí si může charitu dovolit. Stejně jako to, že se filantropie zprofesionalizovala. Leč to není všechno. Jsou tu i psychologické faktory, které jsou možná ještě podstatnější. Nabízím několik motivů, které se na rekordních částkách mohly podílet.

Nedůvěra ve stát. Lidé nevěří, že se stát dokáže rychle a efektivně postarat o ty, které postihlo neštěstí. A tak se toho chopili v nebývalé míře sami. Ilustrativní je v tomto směru pokus, který jsem provedl na sociálních sítích. Zeptal jsem se, jestli by lidé „přispěli do sbírky na pomoc obětem katastrofy, kterou by organizoval stát“. Drtivá většina ze stovek účastníků ankety odpověděla, že ani náhodou. Jak mi napsal jeden follower: „NE, NE a NE. Třetina peněz by se ztratila v provozu sbírky, třetina v proceduře přerozdělování a v nejlepším případě třetina by se dostala mezi obce a občany.“ Tím samozřejmě nemá být řečeno, že by stát měl organizovat humanitární sbírky, vybírá přece daně. Jde ale o důkaz, že lidé absolutně nevěří tomu, že by stát byl schopen obětem katastrof, které přitom stejně jako všichni ostatní platí daně, efektivně pomoci. A mají neodbytný pocit, že přímá individuální pomoc je jediné, co postižené udrží „nad vodou“. Někteří respondenti mě dokonce upozornili, že moje otázka se dá vykládat i tak, že stát organizuje nikoliv sbírku, ale katastrofu. Vzhledem k tomu, co stát předvedl v covidové epidemii, se tomuto čtení, které také vypovídá o mnohém, není bohužel možné divit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Rostislav Cibulka 02.07.2021 10:49
to jp.straka: Z dnešního článku na iHNed: „Využívají toho, že tady lidé zadarmo pokrývají střechy, a klidně si tu střechu sami shodí, aby ji měli novou,“ přibližuje. Dobrovolníkům dává zároveň mapku vesnice, která primárně slouží k orientaci. Mají se však do ní označovat domy, kterým neuškodila bouřka s tornádem, ale až jejich vlastníci. „Sami to nemáme šanci uhlídat,“ vysvětluje koordinátorka. Takže asi tak s tím vaším nespolehlivým státem.
jp.straka 29.06.2021 09:11
to Rostislav Cibulka: Já se domnívám, že článek nenasvědčuje negativnímu vidění světa. Stejně jako autor se domnívám, že za ochotou lidí přispět obětem tornáda v tak mimořádném rozsahu je (kromě jiného) též enormní nedůvěra ve stát.
Rostislav Cibulka 29.06.2021 08:57
Máte negativní vidění světa. V každém Vašem článku do neustále dokola dokazujete.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru