Jihomoravský kraj se chystá vyplatit minimálně 27 milionů za pozemky pod dráhou brněnského letiště. Peníze poputují Michalu Horkému, majiteli brněnské taxislužby, v minulosti odsouzenému za prodej padělaného oblečení. Ten lukrativní parcely koupil před pěti lety od trojice důchodců za 450 tisíc korun, čímž investici padesátinásobně zhodnotil. Výrazně na obchodu ale prodělal právě kraj, když se s důchodci na prodeji nedohodl. Jejich snahy o vyjednávání osm let ignoroval někdejší vlivný hejtman Michal Hašek (ČSSD). 

Rodina Zajícova, jež původně pozemky vlastnila, řešila netypický problém. Katastr je vedl jako majitele zhruba 16 tisíc čtverečních metrů půdy, které protínají dráhu brněnského letiště. To sice patří kraji, ale u části půdy, kterou Zajícovi zdědili po příbuzných, úředníci evidovali takzvané duplicitní vlastnictví. Kvůli nesrovnalostem v desítky let starých dokumentech nebylo jasné, zda pozemky vlastní Zajícovi, nebo kraj, který dostal půdu od státu.

Zajícovi – dva důchodci a štukatér před penzí – chtěli chaos vyřešit. Třeba tím, že se svého dědictví vzdají výměnou za jiné pozemky nebo za ně dostanou peníze. „Z dokumentů, které má kraj k dispozici, nejde jednoznačně dovodit ‚silnější‘ vlastnické postavení jednoho či druhého duplicitního vlastníka,“ psala už v prosinci 2008 Zajícovým tehdejší šéfka právního odboru na krajském úřadě Lenka Skutková. Dodala, že věc je nezbytné vyřešit.

Za dvě volební období, kdy jižní Moravě vládl Hašek, se to ale nestalo. Dědicové se do roku 2016 snažili marně. „Pan Hašek k sobě nikoho nepustil. S ním jsme o tom mluvit nemohli. Vždy jen vzkázal, že se ty pozemky vyplácet nebudou. Důvody neřekl,“ sdělila HN a Aktuálně.cz manželka jednoho z dědiců Jana Zajícová.

„Neměl jsem nikdy v kompetenci majetek související s dopravní infrastrukturou, tu měl příslušný náměstek. Hejtman má jen jeden hlas z 11 v radě kraje a jeden ze 65 v zastupitelstvu,“ odmítá odpovědnost Hašek, který kraj vedl mezi lety 2008 a 2016. Nyní je náměstkem ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka, nedávno také složil advokátní zkoušky.

Náměstek: Nevěděl jsem o tom

Haškův spolustraník Roman Hanák (ČSSD) si to ale pamatuje jinak. V roce 2016, kdy Zajícovi nárok na půdu prodali, byl náměstkem hejtmana pro dopravu a majetek. „Se Zajícovými jsem nikdy nejednal. O tom problému jsem vůbec nevěděl. Jestli to někdo řešil, tak to byl Michal,“ tvrdí Hanák.

Letiště podle jednotlivých rozhodnutí řešil Hašek opakovaně osobně. Už v roce 2009 nechal krajskou radu schválit záruku za čtvrtou největší solární elektrárnu v Česku, kterou na pozemcích letiště vybudovali soukromníci skrytí v daňových rájích.

O Haškových dalších aktivitách mluví dodnes několik tiskových zpráv na webu kraje. V roce 2014 osobně nabídl další pozemky letiště pro vybudování haly společnosti Amazon. V roce 2015 slavnostně oznamoval zavedení letecké linky z Brna do Mnichova. O rok později inicioval založení organizace, která měla jednat s leteckými dopravci a na jih Moravy je přilákat.

Za to, že kraj nyní musí zaplatit 27 milionů spekulantovi, Hašek odpovědnost odmítá. „Ohledně letiště se vedl spor a kraj – tedy nikoliv Hašek – čekal na jeho výsledek,“ uvedl exhejtman. O jakém sporu mluví, ale není jasné. U soudu se celý problém s duplicitním vlastnictvím rozhodli řešit až jeho nástupci. A to až ve chvíli, kdy pozemek změnil majitele a ten nový požadoval náhradu desítky milionů korun.

Odsouzený majitel taxislužby

Nárok na pozemky prodali Zajícovi na podzim 2016 – těsně před tím, než Hašek skončil jako hejtman – majiteli brněnské taxislužby Michalu Horkému. Ten byl v roce 2010 odsouzen k podmíněnému trestu za provozování internetového obchodu s padělaným zbožím.

Trojice dědiců souhlasila, že Horkému pozemky přenechá za 450 tisíc korun. Horký za ně nyní od kraje získá minimálně 27 milionů, převzetí se mu zhodnotilo téměř padesátinásobně. „Pokud se pamatuji správně, nebyl jsem sám, komu byla nabídka převzetí letitého sporu nabídnuta,“ řekl HN Horký bez podrobností, jak se k obchodu dostal.

Všichni tři dědicové HN řekli, že Horkého neznají. Jak přesně se stalo, že podnikateli prodali své pozemky, navíc za zlomek peněz, není jasné. Dvě ze tří dědických rodin tvrdí, že převod podepsaly na návrh poslední z nich.

„Příbuzná jen přišla a řekla, že od kraje jsme nic nedostali, tak se to prodá developerům. Pana Horkého neznám. Jen jsem se dozvěděla, že je to taxikář, ale víc nevím,“ uvedla Jana Zajícová. Z toho, že Horký nyní dostane minimálně 27 milionů, je zaskočená. „Nám nedali ani milion,“ řekla.

Podobně mluví i druhá rodina. „Byla to akce mého bratra a jeho manželky, Jana Zajíce a Anny Zajícové. Byla jsem postavena před hotovou věc. Čekali na mě s kupní smlouvou a penězi, abych to jen podepsala. Nikoho z těch lidí jsem neznala,“ řekla další dědička Anežka Manová.

Jenže i Anna Zajícová, která podle ostatních za obchodem stála, uvedla, že Horkého nikdy neviděla. Jako prostředník při hledání zájemce o pozemky podle ní sloužil Marian Bednařík, nynější vedoucí oddělení marketingu Fakultní nemocnice Brno. Ten věc odmítá komentovat.

„Po pečlivé úvaze musím respektovat pohled paní Zajícové, která považuje celou věc za uzavřenou. Na základě této věci vám k celé věci neposkytnu žádné informace a nepřeji si, aby mé jméno bylo uváděno ve vašich článcích,“ reagoval Bednařík. Sám Horký tvrdí, že Bednaříka nezná. „Nevím, jakou zde hraje roli,“ uvedl podnikatel.

Prohraný soud

Poté co Hašek v roce 2016 krajské volby prohrál, dostalo se do vedení kraje hnutí ANO. A Horký podle jeho zástupců začal za půdu požadovat až 60 milionů korun. Tehdejší náměstkyně hejtmana pro majetek, poslankyně a krátce i ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO), to odmítla.

Obrátila se na soud, po němž žádala verdikt, že Zajícovi pozemky nikdy nevlastnili, a nemohli je tak Horkému prodat. Navzdory tomu, že Horký zdůrazňoval, že má dokumenty, které právo Zajícových na pozemky nezvratně dokazují. „Považuji za nepravděpodobné, že bychom o tak zásadních dokumentech nevěděli. Proto dáváme přednost soudu,“ uvedla v roce 2017 Malá. 

Tam se ale kraji nedařilo. Nedokázal doložit, že pozemky patří jemu, a soudci dali opakovaně za pravdu Horkému. Toho u soudu zastupoval advokát Filip Leder, vlivný muž místních lidovců, nynější místostarosta městské části Brno-Žabovřesky a člen jihomoravského vedení strany.

Lidovci předtím v krajské koalici vládli s Haškem. K letišti měli také blízko. Náměstek hejtmana za lidovce Stanislav Juránek zároveň před érou Haška jako hejtman pronajal letiště na 50 let nevypověditelnou smlouvou soukromé firmě. Jejím šéfem byl člen lidovců.

„K celé záležitosti jsem se dostal až ve chvíli, kdy byla podána žaloba. To už na kraji lidovci nevládli. Pana Horkého jsem před tím neznal. S krajem jsem to vůbec neřešil. Vše jsme vyhráli u soudu,“ říká Leder.

Zároveň dodává, že nechápe, proč se se Zajícovými kraj nepokoušel dohodnout. „Podle dokumentů, které jsem viděl, Zajícovi nejednali s nikým jiným než s panem Haškem. Postup kraje mi přijde zvláštní,“ konstatuje Leder.

Podle něj šel jeho klient Horký do značné nejistoty. „Nazval bych ho investorem. Bylo to, jako kdyby si koupil lístek do loterie. Nebylo jisté, že vlastnictví prokáže,“ říká Leder s tím, že sám získal jen odpovídající hodinovou odměnu pro advokáta. 

Letos v únoru obměněné zastupitelstvo kraje, z něhož Malá po loňských volbách vypadla a lidovci se do něj vrátili, posvětilo, že za pozemky na základě znaleckého posudku dostane Horký více než 22 milionů.

„Kupní cena 22 324 270 korun vyplacena doposud nebyla. Bude vyplacena až po převodu pozemků do vlastnictví Jihomoravského kraje. Řeší se výmaz zástavního práva,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Petr Holeček. Separátně už ovšem kraj zaplatil Horkému pět milionů za to, že dráhu svého vlastního letiště užívá neoprávněně.