Po více než 40 letech mají Češi reálnou šanci podívat se znovu do vesmíru jako astronauti. Evropská vesmírná agentura (ESA) teď hledá novou generaci profesionálů, které vyšle plnit speciální úkoly několik set kilometrů daleko od zemského povrchu. Do výběrového řízení, které odstartovalo koncem června, se přihlásilo přes 22 tisíc lidí. A vůbec poprvé je mezi nimi i 202 Čechů.

„Byla to pro mě povinnost vůči sobě samému a také vůči mým studentům. Je to ten moment, kdy mohu říci: Když jsem to zkusil já, vy můžete také. Jít příkladem je u profese astronauta dost důležité,“ říká v rozhovoru pro HN Jaroslav Kousal, jeden z přihlášených Čechů.

Pokud vědec a pedagog z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Fakulty strojní ČVUT projde úzkým sítem výběrové komise, může se dostat do elitní skupiny čtyř až šesti nejlepších kandidátů, kteří získají místo na vesmírné misi. K nim agentura přibere ještě 20 adeptů na pozici náhradníka. Pro mnohé fanoušky vesmírné vědy je to šance, na niž čekali celý život. Nejdřív však musí projít pětikolovým výběrovým řízením, které v mnohém připomíná nábor letců do bitevníků.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.