Firmy zažívají od loňského března naprosto výjimečné období. Kvůli pandemii koronaviru a následné ekonomické krizi se tisíce z nich dostaly do existenčních problémů. Teď už česká ekonomika opět začíná nabírat na obrátkách a podle člena představenstva a nového šéfa firemního bankovnictví v ČSOB Jána Lučana nastala doba, kdy se ukáže, které podniky nakonec přežijí nebo naopak zaniknou. „Vítězi budou ti, již se přizpůsobili nastalé situaci, dokázali přenastavit svůj byznysmodel anebo lépe využili státní podpory. Svou roli sehraje i jakási zarputilost a odhodlání nevzdat se,“ říká v rozhovoru pro HN.

Zatímco se však podnikatelé vzpamatovávají z jednoho těžkého období, v následujících letech je čeká další – přechod na ekologičtější fungování. Podle Lučana bude z pohledu větší konkurenceschopnosti naprosto klíčové, aby firmy v Česku „zezelenaly“ co nejdříve, protože jinak hrozí, že si jejich výrobky za pár let nikdo nekoupí.

 HN: Jak se podle vás podařilo firmám ustát ekonomickou krizi a přicházejí pro ně lepší časy?

Nejprve je třeba říct, že se jednalo o zcela nestandardní hospodářskou krizi. Ta poslední v roce 2008 se nesla ve znamení nedostatku likvidity, dneska tady máme pravý opak, tedy přebytek peněz. To jde proti všem učebnicovým poučkám. Je to dáno tím, že byla způsobena externím faktorem – pandemií. Firmy tak nezavíraly své provozy kvůli krachům, špatným byznysplánům nebo převisu nabídky nad poptávkou, ale kvůli tomu, že jim to nařídila vláda. Podobný typ krize nepamatujeme od dob španělské chřipky a stav spíše připomínal období, kdy je země ve válečném konfliktu. A netypická byla také tím, že nedopadla na všechna odvětví stejně. Ale i tato krize bude mít pročišťující charakter. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.