Nová aplikace v iPhonu se při otevření okamžitě zeptá, zda s ní chcete sdílet svá data, povolit jí přístup ke kontaktům, poloze či fotografiím. Mnozí uživatelé dotaz odkliknou bezmyšlenkovitě, jiní zásadně odmítají a s aplikacemi žádná svá data sdílet nechtějí. A vědí proč. Aplikace totiž často sdílí data se třetími stranami a vydělávají na tom. Ze stovky nejstahovanějších v obchodu Applu jich to dělá víc než polovina. 

Nakládání s daty uživatelů nedávno zanalyzovala švýcarská společnost pCloud.com, která se mimo jiné zabývá i bezpečností na internetu. Z jejich výzkumu vychází, že nejvíce osobních dat předávají třetím stranám sociální sítě. Nejvíce se v tomto ohledu činí aplikace stejného majitele – první je Instagram a hned za ním Facebook. „Z výsledků se zdá jasné, že nejinvazivnějšími aplikacemi jsou platformy sociálních médií. Další jsou aplikace pro rozvoz jídla, seznamovací aplikace a některé služby na streamování videa,“ říká o výsledcích průzkumu analytik Jason Cohen. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.