Žijeme v Evropské unii v 21. století a je naprosto normální, že naši spoluobčané cestují za láskou, studiem či prací do zahraničí, usadí se tam či třeba i založí rodinu jinde než v naší zemi. To ovšem neznamená, že je nezajímá budoucnost České republiky a že pro ně není politická situace u nás důležitá. Právě naopak.

Spousta krajanů, ať už jsou v zahraničí krátkodobě či dlouhodobě, mají k naší zemi větší citový vztah právě proto, že jim Česká republika chybí. Rádi by se zapojili do hlasování do Poslanecké sněmovny i jiných voleb, kdyby to pro ně neznamenalo cestu za sedm hor a řek. Hlasovat je samozřejmě možné na zastupitelském úřadě (pokud již absolvovali cestu na konzulát a zapsali se do zvláštního voličského seznamu nejpozději 40 dní před datem voleb, tudíž 29. srpna 2021). Avšak ten se zřídkakdy nachází ve městě, ve kterém právě žijí, a občas ani ne v zemi jejich rezidence. Zúčastnit se voleb pro ně tedy znamená vzít si dovolenou v práci a absolvovat mnohdy časově a finančně náročnou cestu – občas i letecky – do jiné země, ve které se nachází nejbližší konzulát, pod nějž spadají. Pro ty, kteří mají trvalé bydliště v zahraničí, také nepřipadá v úvahu varianta hlasovat doma v České republice bez předchozí cesty pro voličský průkaz na příslušný konzulát. Je tedy logické, ač smutné, že jen asi tři procenta ze statisíců Čechů žijících v zahraničí využijí své právo hlasovat. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.