Obyvatelé severní a západní Evropy vyšli z dosavadního průběhu pandemie nemoci covid-19 lépe než ti, kdo žijí ve východních a jižních členských zemích. Nový průzkum evropského think tanku Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) zároveň ukázal, že jen pětina obyvatel Evropské unie se cítí nyní svobodná, tedy že mohou žít podle svých představ, zatímco před pandemií tento pocit sdílely téměř dvě třetiny dotázaných. Z průzkumu také jasně vyplývá, že mnohem víc následky pandemie pociťuje mladší generace.

Vrátila se tak debata o vnitřním rozdělení Evropy například z dob finanční krize, v čase krize uprchlické nebo při diskusích o odlišnostech mezi starými a novými členskými státy. Rozdíly v dopadech pandemie jsou v mnoha případech dost zásadní, i když na počátku to vypadalo, že byli podobně zaskočeni úplně všichni. „Evropská unie využila tuto krizi ke konsolidaci, protože Evropané zjistili, že potřebujeme více Evropy než dříve,“ řekl v rozhovoru s HN před necelým rokem spoluautor průzkumu Ivan Krastev, šéf bulharského Centra liberálních strategií, o dopadu pandemie na budoucnost Evropy.

Dnes ale situace vypadá tak, že pandemie spíš přispěla k většímu rozdělení Evropy. Protože EU nemá ve zdravotnické oblasti mnoho pravomocí, bylo na jednotlivých státech a vládách, jak se s pandemií vypořádají. A tady se ukázaly dost zásadní rozdíly mezi severozápadem a jihovýchodem kontinentu ve fungování institucí a tím, jak na lidi dopadly následky pandemie.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.