Staří šamani měli za úkol mimo jiné přivolávat déšť. Bubnovali, zaříkávali, tančili. Někdy déšť přišel. A někdy zase ne. Na tuto praktiku jsme postupně rezignovali, víme, že to nemá valnou cenu, protože počasí si dělá, co chce. A připouštíme, že zejména na delší dobu dopředu absolutně nemáme tušení, co se bude dít. Nevíme, jestli další rok bude v pohodě nebo bude sucho nebo přijdou povodně či zda se k nám třeba nezatoulá tornádo.  

Je zajímavé, že před volbami se politici do role dávných šamanů stylizují. Ne že by slibovali přivolat déšť, ale v ekonomické oblasti se unisono zaklínají, že v dalších letech budou z nebe padat souvisle miliardy. Když se zeptáte jakéhokoli předsedy partaje, jak chce vyřešit hrozivě narůstající státní dluh, začne nejdříve mluvit o ekonomickém růstu. Všichni vám řeknou, že v dalších letech poroste ekonomika o čtyři procenta ročně, a do rozpočtu tak každý rok naprší osmdesát až sto nových miliard, takže problém se z velké části vyřeší sám. 

Speciální nabídka
Ještě na vás čeká 80 % článku. Přečtěte si tento a další články bez reklam a volte na základě informací, ne kampaně.

Vedle přístupu k volebnímu zpravodajství budete mít:

  • Přístup k veškerému obsahu HN
  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

jp.straka 09.09.2021 12:46
"Takže nezbývá než doufat, že v letošních volbách nevyhraje zdegenerovaná verze sloganu „nejsme děti“. I když osobně bych na to příliš nespoléhal. " To já se naopak domnívám, že jediné, na co lze téměř s jistotou spoléhat, je to, že něco ve stylu zdegenerované verze sloganu "nejsme děti" (nebo spíš "jsme jak nezodpovědné děti") v těchto volbách téměř na jistotu vyhraje.....
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru