Proces udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie včetně nezbytné spolupráce s jednotlivými provozovateli propojených přenosových soustav v Evropě má, kromě dalšího, v České republice na starosti společnost ČEPS, národní provozovatel přenosové soustavy. Řízením úseku Energetický obchod a dispečink je pověřen Pavel Šolc, člen představenstva.
Subjekt, který využívá flexibilitu (neboli schopnost cíleně měnit výrobní výkon či odběr elektřiny) od většího počtu výrobců a/nebo spotřebitelů a přeměňuje ji do standardních produktů, jež pak nabízí na různých trzích s elektřinou či SVR. Současně má za tyto výrobce/spotřebitele odpovědnost za odchylku. Je to vlastně obchodník s flexibilitou výroby/spotřeby. V případě integrovaného agregátora je jím přímo dodavatel elektřiny, jako nezávislý agregátor jím může být i třetí subjekt.
Společnost ČEPS smluvně rezervuje část výrobního výkonu elektráren. Z jakého důvodu?
K hlavním úkolům společnosti patří udržování okamžité rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie, tedy dodávání elektřiny do systému, pokud v něm chybí, a naopak. Protože ČEPS podle zákona nesmí provozovat žádné výrobní zařízení, využíváme především služby výkonové rovnováhy, zkráceně SVR. Jejich poskytovateli jsou nejčastěji výrobci elektřiny, tedy elektrárny nebo teplárny, které nám za úplatu rezervují část výkonu svých zařízení a na základě pokynů z dispečinku ČEPS výrobu buď zvyšují, nebo snižují.
Klasické zdroje ale budou postupně ubývat. Jak ČEPS tento úbytek v oblasti SVR pokryje?
Dlouhodobě se připravujeme na to, abychom dokázali tyto zdroje nahradit a také poskytnout na trhu SVR příležitost malým zdrojům, agregátorům a bateriím. Proto nové technologie testujeme v rámci řady inovačních projektů a po jejich důkladném vyzkoušení jim umožňujeme zapojení do řízení výkonové rovnováhy. Od ledna platí úprava Pravidel provozování přenosové soustavy, tzv. Kodexu PS, která mimo jiné přináší zavedení integrovaného agregátora, využití samostatně stojících bateriových systémů akumulace energie a snížení kodexových minim pro poskytování SVR.
Stáhněte si přílohu v PDF
Od začátku roku 2021 mohou do zmíněného procesu vstupovat i noví účastníci. Už se tak stalo?
Ano, na trh vstupují společnosti Innogy Energo a Nano Energies jako agregátoři. Innogy Energo získala certifikaci na službu 15minutová záloha, společnost Nano Energies je v závěrečné fázi certifikace. Stávající účastník trhu SVR společnost E.ON zase rozšířila objem svých nabízených služeb.
Které další změny Kodexu PS ČEPS připravuje?
Již schválené úpravy s účinností od 1. 4. 2022 se týkají především zavedení standardních produktů SVR pro přeshraniční sdílení regulační energie, které vyžaduje legislativa EU. Tyto produkty umožní propojení trhů s regulační energií s našimi sousedy. Další změny Kodexu, týkající se zejména zapojení strany spotřeby a hlavně velmi malých zařízení, připravujeme průběžně. V následujících letech by se tak na trhu SVR mohli uplatnit i malí zákazníci, a to buď prostřednictvím integrovaného, nebo nezávislého agregátora.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Energie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist