Není na světě mnoho starších spojenectví než pouto mezi USA a Francií, které se táhne od americké války za nezávislost na konci 18. století. Prezidenti obou zemí, Joe Biden a Emmanuel Macron, se nyní snaží urovnat spor, který vypukl poté, co Austrálie zrušila nákup francouzských ponorek za 50 miliard eur – místo nich si pořídí americkobritské jaderné stroje a vytvoří novou alianci AUKUS právě se Spojenými státy a Británií.

„Prezident přiznal, že v tomto případě mohly být důkladnější konzultace,“ uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová v prohlášení poté, co si Biden a Macron ve středu večer spolu poprvé od vypuknutí krize telefonovali. Domluvili se, že se sejdou tváří v tvář na konci října, když Biden zamíří na summit skupiny G20 do Říma a na klimatický summit OSN do Skotska.

Macron zase oznámil, že příští týden vrátí do Washingtonu odvolaného velvyslance. Od Bidena získal příslib, že Spojené státy ve větší míře než dosud podpoří francouzskou protiteroristickou operaci v Sahelu, které se účastní i čeští vojáci. USA v Nigeru, Mali a dalších zemích evropským jednotkám poskytují logistickou a zpravodajskou podporu. A ministři zahraničí Spojených států a Francie se měli ve čtvrtek setkat na okraj jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se