Při pohledu na stránky novin či televizní obrazovky se může zdát, že se planeta Země rozzuřila a začala ze všech sil prskat na povrch lávu. Stačí se rozhlédnout kolem Evropy a spatříme, že sopečné erupce probíhají na italské Etně, Islandu i jednom z kanárských ostrovů, La Palmě. Navíc neklid vykazují i další sopky, italský Vulkan nebo islandská Askja. Až se chce uvěřit tomu, že se sopek probralo k životu nějak podezřele moc. Je tomu skutečně tak? Krátká odpověď zní, že není. A teď ta dlouhá…

Výše vyjmenovaná trojice právě soptících sopek má společné to, že je k nám relativně blízko. Nachází se tak v prostoru zájmu nás Evropanů. Oproti jiným sopkám jejich řádění proto jen stěží přehlédneme. Ale ruku na srdce. Kdo z vás ví, že v lednu letošního roku vybouchla sopka Ključevskaja na Kamčatce? Přitom to nebyla úplně malá erupce. Nad sopkou vzniklo sopečné mračno vysoké až šest kilometrů. Tipuji, že o jejím výbuchu slyšel jen málokdo. K erupci totiž došlo příliš daleko od střední Evropy. A jelikož výbuch ovlivnil jen nejbližší okolí, byla její erupce pro českého čtenáře nezajímavá. Zpráva o ní proto do tuzemských médií neprobublala. Jak vidno, vzdálenost od místa běsnící sopky hraje podstatnou roli.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.