Před nedělním začátkem klimatické konference OSN v Glasgow, známé jako COP26, se přivalila smršť spíše špatných zpráv. Brazilské emise v roce 2020 vzrostly o 9,5 procenta kvůli mizení amazonského pralesa. Americký prezident Joe Biden neuspěl kvůli odporu jednoho senátora ze Západní Virginie, kde se těží uhlí, s velkolepým plánem na přeměnu americké ekonomiky. Evropská unie se utápí v energetické krizi.

Jak ukázaly slabé závěry víkendového summitu skupiny největších ekonomik G20 v Římě, konference OSN dává jedinou naději na nějakou formu globální dohody. „Odjíždím z Říma s nenaplněnými nadějemi – ale aspoň nejsou pohřbeny. Vpřed do Glasgow na COP26, abychom udrželi cíl 1,5 stupně při životě!“ popsal naději na minimální globální dohodu generální tajemník OSN António Guterres.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se