Mezinárodní tým vědců z americké observatoře LIGO a italské Virgo oznámil, že nově zaznamenal pětatřicet pozorování gravitačních vln, která by mohla pomoct objasnit historii vývoje vesmíru, zánik hvězd či lépe pochopit zrod černých děr. Celkově takovýchto pozorování vědci provedli již devadesát.

Gravitační vlny jsou chvěním samotného prostoru a jsou vyvolané extrémně hmotnými objekty, jako jsou třeba dvě černé díry, které se srazí. Předpověděl je již fyzik Albert Einstein, ale lidstvo je bylo schopné pozorovat poprvé až v roce 2015. O dva roky později za to tři američtí vědci dostali Nobelovu cenu za fyziku. Gravitační vlny je možné zaznamenat pomocí komplikovaných soustav laserů a zrcadel, které umožňují zkoumat i neviditelné objekty, jako jsou již zmíněné černé díry, a to i na vzdálenost miliardy světelných let.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.