Českou pověst v Evropě zachrání úředníci, i když politici dělali všechno pro to, aby nadcházející české předsednictví Evropské unii skončilo ostudou. „Zachrání nás podobně, jako nás v pandemii zachraňují doktoři v nemocnicích. Nasadí všechny síly a s naprostým vypětím to zvládnou,“ tvrdí v rozhovoru s HN docent Petr Kaniok, který se na Masarykově univerzitě věnuje fungování EU a české politice v jejím rámci. Podle něj Česko promarní příležitost, kterou předsednictví je – a to kvůli bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který naprosto podcenil přípravu. „Když si vezmeme, jaké všechny možnosti s sebou předsednictví nese, tak se nebojím říct, že se jedná o hrdelní zločin,“ říká Kaniok, autor knihy o minulém českém předsednictví EU, které bylo v roce 2009. To příští začne 1. července.

HN: Nová vládní koalice mluvila o tom, že ministrem může být jen někdo, kdo umí anglicky. Ale minimálně pět ministrů angličtinu nezvládá. Je to pro předsednictví opravdu tak podstatné?

To je úplně zásadní věc, která se netýká jen předsednictví, ale vůbec schopnosti ministrů obstát mezi svými kolegy v unii. Všechny důležité dohody a vyjednávání jsou kuloární. A tam žádní tlumočníci nebývají. Pro předsednictví je pak znalost angličtiny naprosto zásadní. O tom by se 30 let od revoluce nemělo vůbec diskutovat, to by mělo být úplně automatické. Když chce někdo být ve vládě, měl by angličtinu zvládat levou zadní. 

HN: Česko ukázalo, že má skvělé úředníky a špatné politiky, napsal deník Financial Times, když v roce 2009 končilo minulé české předsednictví. Narážel samozřejmě na to, že uprostřed něj v Česku padla vláda. Souhlasíte, nebo je to jen laciná mediální zkratka?

Je to naprosto výstižné hodnocení. Vyslovení nedůvěry vládě je samozřejmě legitimní politický nástroj, ale politici měli mít připravenou alternativu, jak okamžitě poté převzít moc a také výkon předsednictví. A to se tehdy nestalo, nebyla žádná kontinuita.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.