Stalo se to necelý týden před tím, než se v Československu začal hroutit komunistický režim. V sobotu 11. listopadu 1989 už lidem v Teplicích došla trpělivost. Asi osm stovek se jich sešlo na výjimečné spontánní demonstraci na tehdejším náměstí Zdeňka Nejedlého, aby dali najevo, že smogu – páchnoucí žlutošedé mlhy, která je obklopovala po velkou část roku – už mají dost.

Jen málokdo přitom tušil, jaký vzduch opravdu dýchá. Údaje z nemnoha tehdejších stanic, které měřily znečištění ovzduší, se k lidem většinou nedostávaly. „Přestože první měřicí síť v severních Čechách vznikla již v letech 1968 a 1969, o zamoření ovzduší se moc nemluvilo a výsledky byly tajné. Částečně se to změnilo až v pozdních 80. letech, kdy byly některé údaje zveřejňovány v malém novinovém sloupku jako součást informace o počasí,“ vzpomíná vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ústí nad Labem Helena Plachá.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.