Do sněmovny se loni dostalo 85 politiků, kteří mají zkušenosti s řízením měst a obcí. Někteří primátoři statisícových měst proto doufali, že to povede k úpravě systému, podle něhož se mezi radnice rozdělují peníze vybrané na daních. Očekávání však zůstanou pravděpodobně nenaplněná. Nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) jde ve stopách své předchůdkyně a o změně neuvažuje. V takovém případě se města obávají, že nebudou mít dost peněz na investice.

Například olomoucká radnice roky řešila, zda si může dovolit rozšíření tramvajové trati na tamní sídliště Nové Sady. Nakonec si v roce 2019 město kvůli plánovaným investicím vzalo úvěr 450 milionů korun. Jedním z důvodů bylo právě i prodloužení tramvajových kolejí. Podle tamních politiků však radnice takto nemůže dlouhodobě hospodařit.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se