Epidemie ptačí chřipky, kvůli které muselo být za uplynulý rok v českých chovech utraceno zhruba 300 tisíc kusů drůbeže, se dál šíří Evropou. Denně se objevují nové případy a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se chýlila ke konci. Podle vědců z německého ústavu pro zdraví zvířat Friedrich-Loeffler-Institut čelí Evropa největší epidemii této nemoci všech dob. 

Za celý uplynulý rok bylo v evropských chovech drůbeže zaznamenáno přes 1700 ohnisek vysoce nakažlivé choroby. Jejich počet se obvykle začíná zvyšovat na podzim, kdy infekci šiří migrující volně žijící ptáci, a vrcholí v únoru. Od začátku října 2021 bylo podle informací německého institutu zjištěno v Evropě 754 ohnisek vysoce nakažlivé ptačí chřipky u drůbeže nebo ptactva chovaného v zajetí. Rizikové období trvá až do dubna.

Nákaza přes zimu vážně postihla výkrmny krůt a kuřat v Itálii, miliony domestikovaných ptáků zabila v Německu, Maďarsku, Polsku, Spojeném království a Francii, která zůstává nejpostiženější zemí. Mimo Evropu ohlásil velký počet ohnisek Izrael. Tam rovněž likvidovali úhyn asi pěti tisíc migrujících jeřábů, kteří se shromáždili na jezeře v přírodní rezervaci Hula. Případy ptačí chřipky se objevují také v Kanadě, Indii a východní Asii.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se