Evropa chce zdvojnásobit svůj globální podíl na výrobě čipů, kterých je nedostatek ve všech odvětvích průmyslu. Jejich největší světový výrobce, tchajwanská firma TSMC, sonduje v Evropě včetně Česka možnosti, kde a jak takovou továrnu postavit. Obrovská šance i pro dodavatelské firmy ale vyžaduje jak vysoké investice v řádu desítek miliard eur, tak politickou podporu z nejvyšších míst.

Tchajwanští experti přitom loni v říjnu našli v rámci velké delegace do Česka místní firmy, s nimiž by mohli do budoucna spolupracovat. I proto mají Češi podle zdrojů HN šanci uspět. Až polovina přidané hodnoty z celého řetězce výroby čipů se přitom vytváří při designu čipů. A právě v této oblasti jsou možnosti českých společností a výzkumných pracovišť. Potenciál ale skýtá i samotná produkce polovodičů a čipů. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.