Její předchůdce rozjel velkou modernizaci armády, která však může narazit na nutnost šetřit ve výdajích státního rozpočtu. Nová ministryně obrany Jana Černochová (ODS) přesto věří, že uvnitř vládní pětikoalice podporu pro vojáky udrží. „Všichni slíbili dodržet závazek na dvě procenta HDP na obranu,“ tvrdí ministryně v rozhovoru pro HN.  Vedle toho ministryně s kolegy řeší horké téma – ruskou hrozbu vůči Ukrajině, kolem jejíž hranic Kreml hromadí desítky tisíc vojáků.

HN: Bude na Ukrajině válka?

Všichni doufáme, že nebude. Na druhou stranu, situace tam vážná je. Už jen jako důkaz vážnosti můžeme vidět, že se po 31 letech sešel vojenský výbor NATO za přítomnosti náčelníků generálních štábů. Což se naposledy dělo, když se rozpadal Sovětský svaz. Česká republika historicky, politicky, spojenecky je na straně Ukrajiny a budeme se snažit v případě, kdyby Ukrajina potřebovala, pomoci.

HN: Britové tento týden na Ukrajinu dovezli blíže neurčené zbraně určené k obraně proti pancéřovým jednotkám. Plánuje Česko něco podobného?

Ano, plánujeme. Tento týden jsem o tom vedla rozhovor s náčelníkem generálního štábu. Do Česka má přijet i vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny, který přesně bude specifikovat, co by potřebovali. Jakmile budu přesně vědět, co by potřebovali a v jakém rozsahu, předložím vládě návrh. (Na tiskové konferenci v pátek večer ministryně uvedla, že Česko daruje Ukrajině dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů, Ukrajina už podle ní poslala seznam požadavků na pomoc  – pozn. red.)

HN: A kdy by to mohlo být?

Myslím, že v řádech týdnů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.