Česko čeká na reakci Evropské komise na plán, jak naložit zhruba s 200 miliardami korun, které v příštích letech přitečou do tuzemského zemědělství z evropských peněz i státního rozpočtu. Dva největší zemědělské svazy se zároveň snaží vyjednat změny a sejdou se kvůli tomu s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL). Zemědělským svazům vadí zejména to, že k nejmenším zemědělcům zamíří výrazně víc peněz než dosud.
„Příliš nechápu, proč je kolem toho takový povyk. Slyšíme i to, že to zničí české zemědělství. Podle mě je to přehnané, protože do zemědělství půjde z veřejných peněz zhruba 40 miliard korun ročně. Asi o 2,5 miliardy víc než dosud. A redistributivní platba (ta má zvýhodnit právě nejmenší zemědělce – pozn. red.), kterou dostane každý na prvních 150 hektarů půdy, dělá 2,6 miliardy,“ říká v rozhovoru pro HN ministr Nekula. V něm také popisuje, jaké změny čekají česká pole i lesy, že mu vadí pěstování kukuřice jen pro provoz bioplynových stanic a že chce snížit podporu řepky pro přimíchávání do nafty.
HN: Agrární komora a Zemědělský svaz hrozily protesty kvůli změnám ve financování zemědělství, ale na poslední chvíli naplánované akce pozdržely. Co jste jim s premiérem Fialou slíbili?
Z jejich strany vzešel požadavek jednat s premiérem, já jim tuto schůzku domluvil za podmínky, že protesty pozdrží.
HN: Budete u jednání, která proběhnou tento týden, i vy?
Ano, budu u nich.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.