Česko čeká na reakci Evropské komise na plán, jak naložit zhruba s 200 miliardami korun, které v příštích letech přitečou do tuzemského zemědělství z evropských peněz i státního rozpočtu. Dva největší zemědělské svazy se zároveň snaží vyjednat změny a sejdou se kvůli tomu s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL). Zemědělským svazům vadí zejména to, že k nejmenším zemědělcům zamíří výrazně víc peněz než dosud.

„Příliš nechápu, proč je kolem toho takový povyk. Slyšíme i to, že to zničí české zemědělství. Podle mě je to přehnané, protože do zemědělství půjde z veřejných peněz zhruba 40 miliard korun ročně. Asi o 2,5 miliardy víc než dosud. A redistributivní platba (ta má zvýhodnit právě nejmenší zemědělce – pozn. red.), kterou dostane každý na prvních 150 hektarů půdy, dělá 2,6 miliardy,“ říká v rozhovoru pro HN ministr Nekula. V něm také popisuje, jaké změny čekají česká pole i lesy, že mu vadí pěstování kukuřice jen pro provoz bioplynových stanic a že chce snížit podporu řepky pro přimíchávání do nafty. 

HN: Agrární komora a Zemědělský svaz hrozily protesty kvůli změnám ve financování zemědělství, ale na poslední chvíli naplánované akce pozdržely. Co jste jim s premiérem Fialou slíbili?

Z jejich strany vzešel požadavek jednat s premiérem, já jim tuto schůzku domluvil za podmínky, že protesty pozdrží.

HN: Budete u jednání, která proběhnou tento týden, i vy?

Ano, budu u nich.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se