Česko čeká na reakci Evropské komise na plán, jak naložit zhruba s 200 miliardami korun, které v příštích letech přitečou do tuzemského zemědělství z evropských peněz i státního rozpočtu. Dva největší zemědělské svazy se zároveň snaží vyjednat změny a sejdou se kvůli tomu s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL). Zemědělským svazům vadí zejména to, že k nejmenším zemědělcům zamíří výrazně víc peněz než dosud.

„Příliš nechápu, proč je kolem toho takový povyk. Slyšíme i to, že to zničí české zemědělství. Podle mě je to přehnané, protože do zemědělství půjde z veřejných peněz zhruba 40 miliard korun ročně. Asi o 2,5 miliardy víc než dosud. A redistributivní platba (ta má zvýhodnit právě nejmenší zemědělce – pozn. red.), kterou dostane každý na prvních 150 hektarů půdy, dělá 2,6 miliardy,“ říká v rozhovoru pro HN ministr Nekula. V něm také popisuje, jaké změny čekají česká pole i lesy, že mu vadí pěstování kukuřice jen pro provoz bioplynových stanic a že chce snížit podporu řepky pro přimíchávání do nafty. 

HN: Agrární komora a Zemědělský svaz hrozily protesty kvůli změnám ve financování zemědělství, ale na poslední chvíli naplánované akce pozdržely. Co jste jim s premiérem Fialou slíbili?

Z jejich strany vzešel požadavek jednat s premiérem, já jim tuto schůzku domluvil za podmínky, že protesty pozdrží.

HN: Budete u jednání, která proběhnou tento týden, i vy?

Ano, budu u nich.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.