Získat vzduchovku s dostřelem přes sto metrů je od února jednodušší. Ze zákona o zbraních a střelivu totiž od začátku měsíce zmizelo ustanovení, které omezovalo výkon těchto zbraní a tím i jejich účinný dostřel na 16 joulů. Všechny silnější pušky dosud spadaly do regulované kategorie C, pro kterou jejich majitelé potřebovali zbrojní průkaz. To už neplatí.

Výkonnou vzduchovku si tak může pořídit kdokoliv, komu je alespoň 18 let, je plně svéprávný a má místo pobytu na českém území.

Tyto zbraně fungují na principu zásobníku vzduchu (kartuše), který je využívaný jako pohon projektilu. Nově se už nerozlišují podle energie, jakou dostane náboj při opuštění hlavně, ale podle ráže. „Úsťová energie je parametr, který se obtížně měří a snadno mění, zatímco u ráže je tomu naopak,“ vysvětluje důvody nového dělení David Karásek ze Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Lex. Do volné kategorie D přitom spadají zbraně s vnitřním průměrem hlavně do 6,35 milimetru. Ani pro větší kalibr není zbrojní průkaz potřeba. Jejich nákup však podléhá ohlašovací povinnosti na policii.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se