Česko se zavázalo, že vybuduje Český onkologický institut, a Evropská komise mu na to přiklepla sedm miliard korun z evropského rozpočtu. Pokud ale nová vláda Petra Fialy (ODS) slib zruší, Česko o evropské miliardy přijde. Na setkání s novináři to řekl vysoce postavený zdroj z Evropské komise, který mluvil mimo záznam.
Zřízení onkologického institutu Česko navrhlo v rámci příprav svého Národního plánu obnovy. To je záměr, jak utratit v přepočtu přes 200 miliard korun, které Česko dostane z mimořádného fondu obnovy, který země Evropské unie zřídily v rámci snahy podpořit ekonomiku zasaženou pandemií covidu. Vznik institutu Česku následně schválila Evropská komise a poté i všechny ostatní země unie.
Současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale vznik institutu zpochybnil. Mluvil o tom, že by se péče o pacienty s rakovinou neměla soustředit do jednoho specializovaného centra, ale že je potřeba, aby byla dostupná po celé zemi.
Nový institut pro léčbu rakoviny ovšem vzniknout musí, pokud Česko nechce přijít o zmíněných sedm miliard korun od EU. „Není nutné vybudovat nějakou novou instituci, stavět novou budovu. Ale není možné zřídit více onkologických center,“ uvedl zmíněný zdroj z Evropské komise.
Pokud Česko o peníze nechce přijít, musí tedy buď vybudovat úplně nové onkologické centrum, nebo ho vytvořit z nějaké stávající instituce. Ministr Válek mluvil o tom, že by se nebránil, aby to bylo v nemocnici v pražském Motole. Pokud by k tomu skutečně došlo, Česko by podmínky dohodnuté v rámci Národního plánu obnovy splnilo a o peníze by nepřišlo.
Onkologický institut otevře cestu k inovativní léčbě, kdy budou otevřeny desítky studií, říká tvůrce projektu Cibula
„Podle dosavadních jednání se zdá, že ministr Válek podporuje variantu onkologického institutu ve Fakultní nemocnici Motol, i když o tom zatím není definitivně rozhodnuto," řekla HN předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.
Důvodem, proč nová vláda nemůže koncept onkologické péče úplně přepracovat a případně v Česku zřídit víc onkologických center, je čas – peníze musí vyčerpat do roku 2026. „Když se teď někdo začne rozhodovat, jestli by něco vlastně nešlo udělat jinak, nebude možné termíny stihnout,“ řekl zdroj z Evropské komise.
Fond obnovy, z něhož má Česko peníze na boj s rakovinou dostat, záměrně vznikl tak, aby státy jeho prostředky utratily co nejrychleji – a tedy aby ekonomika rychle dostala „vzpruhu“ po krizi způsobené pandemií. Souhlasily s tím jednomyslně všechny země EU včetně Česka.
Česko má z fondu obnovy dostat peníze nejen na vznik Českého onkologického institutu, ale také další tři miliardy korun na další boj s rakovinou. Jde o rozvoj onkologické péče v ostatních regionech Česka.
S přispěním Michaely Ryšavé
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist