Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

dva roky se pokoušíme o překonání provizoria uměleckého provozu v čase pandemie, aniž bychom tušili, že nás při přípravě nového magazínu Investice do umění zaskočí drsná politická situace na prahu hrozícího válečného konfliktu. Přitom právě země šíleného agresora Putina v poslední dekádě hrála zásadní roli v art byznysu a z bohatých Rusů se rekrutovali nejvýznamnější světoví sběratelé umění. Známý je rovněž ukrajinský sběratel a miliardář Viktor Pinčuk, jenž v Kyjevě otevřel Pinchuk Art Centre, které ještě na začátku únorového napadení Ukrajiny Ruskem prezentovalo práce 21 kandidátů na cenu Future Generation Art Prize z celého světa. Tato cena byla založena v roce 2009 a uděluje se každé dva roky. Jaká však bude budoucnost letošních finalistů?

Investice do umění

Stáhněte si přílohu v PDF

Útěchu přinášejí malé lidské příběhy ilustrátorky Venduly Chalánkové, které nám říkají, že vždy může být i hůř, když je nám vlastně tak dobře.

Pohled veřejnosti na umělecké sbírky se rychle mění – jejich původ i zaměření jsou stále více podrobovány kritice. Nic se ale nemění na tom, že umění nás všechny se vší pravděpodobností přežije. Připravili jsme pro vás malý manuál, který se týká uměleckých sbírek bez dědice. Opravdu jsme netušili, jak silně metaforickým se stane.

Víte, že také koupí uměleckého díla můžete pomoci lidem v nouzi? Organizují to umělci, spolky, školy, galerie soukromé i veřejné. Neváhejte. Kdy, když ne teď?

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Investice do umění.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist