V květnové aukci European Arts budou nabízena díla renomovaných autorů. Mezi dalšími zajímavými položkami se objeví Preissigova malba Krajina se stromy. „Jde o vzácné dílo s vyvolávací cenou 400 tisíc korun. ojedinělá příležitost pro sběratele secesní krajinomalby,“ říká ředitel aukční síně Albert Trnka.
Jak se vaší aukční síni dařilo v loňském roce?
Naše loňské prodeje byly samozřejmě stále ovlivněny komplikacemi spojenými s probíhající pandemií. Přes všechny potíže byly naše aukce v Obecním domě v Praze nadmíru úspěšné. V květnové aukci se prodala vzácná díla napříč žánry nad naše očekávání, ať už jde o Muchovu Nevěstu bezmála za 10 milionů korun, významný autoportrét Marca Chagalla za podobnou částku či patnáctimilionového Bedřicha Piskače. V listopadu mi udělal radost především aukční rekord Aloise Wachsmana.
Autorský rekord českého malíře Aloise Wachsmana dosáhl tedy na vaší poslední sálové aukci hodnoty deset a půl milionu korun. Čekali jste podobný úspěch?
Mimořádné dílo Figura, které se pohybuje na pomezí poetismu a surrealismu, se na veřejném trhu objevilo v této kvalitě poprvé. Tento obraz byl navíc vystaven na nejvýznamnější meziválečné výstavě ve střední Evropě, která se jmenovala Poesie 1932 a konala se v pražském Mánesu. Je to tedy dílo, u kterého musím říci, že mě dosažená cena nepřekvapila, ale příjemně potěšila.
Jaké jsou nyní trendy na trhu s uměním a na které autory byste doporučil vsadit začínajícím investorům?
Dlouhodobě roste zájem o české umění vytvořené ve 20. století, především v jeho druhé polovině. Tato díla jsou čím dál tím vzácnější. Velkoformátové obrazy Zdeňka Sýkory se prodávají za částky pohybující se kolem 20 milionů korun. Velký potenciál pro růst mají například Adriena Šimotová, Václav Boštík či Karel Malich. Obecně bych řekl, že ten, kdo vsadí na imaginativní umění, se nesplete.
Na posuzování uměleckých děl máte tým odborníků. Stává se často, že lidé vůbec netuší, jak hodnotné dílo doma mají?
Posouzení autenticity děl je odjakživa alfa a omega našeho podnikání. Samozřejmě že se čas od času setkáme s člověkem, který vlastní hodnotné dílo a nemá o tom tušení. Vybavuji si například paní, která vlastnila po svém tatínkovi komorní sbírku děl Jiřího Remo Jelínka. Měla představu, že by díla prodala a mezi vnoučata rozdělila zisk v řádu několika desítek tisíc korun. Obrazy jsme vydražili v jedné z našich aukcí a nakonec se dělilo přibližně pět milionů.
Na co se mohou zájemci o umění těšit na vaší květnové velké aukci?
Na naší nadcházející květnové aukci, která proběhne tradičně v Obecním domě v Praze, bude možné dražit významná díla od řady renomovaných autorů, na které jste u nás zvyklí. Nechtěl bych ale propagovat pouze obrazy za desítky milionů korun. V našich aukcích máme nejenom takováto díla, ale i opravdové skvosty, které se dají pořídit o řády níže. Za všechny lze upozornit například na malbu Vojtěcha Preissiga z roku 1902 Krajina se stromy, která byla mnohokrát publikována i vystavována. Byla představena například na výstavě České malířství 20. století v Národní galerii v Praze roku 1971 nebo na jedné z nejdůležitějších prezentací českého umění v Německu vůbec, která proběhla pod názvem Tschechische Kunst 1878–1914 v Mathildenhöhe Darmstadt v letech 1984–1985. Jde o naprosto ojedinělé a vzácné dílo, jehož vyvolávací cena bude na naší květové aukci 400 tisíc korun. Takto si představuji naprosto ojedinělou příležitost pro sběratele české secesní krajinomalby nebo mazaného investora.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist