Jednomu z lídrů tuzemského stavebního trhu Strabag přinesla ruská agrese na Ukrajinu vážný problém. Firma s loňským obratem 16 miliard korun patří do rakouského koncernu, jehož významným akcionářem je ruský oligarcha Oleg Děripaska. Ten figuruje na sankčním seznamu několika zemí, kde firma podniká. Slova o tom, zda je vhodné, aby se podnik s tímto akcionářem mohl ucházet o veřejné zakázky, zazněly i od českých politiků. „Zaměstnáváme 4700 lidí a platíme stovky milionů korun na daních. Připadá mi úplně iracionální likvidovat kvůli tomu českou stavební firmu,“ řekl HN v rozhovoru Ondřej Novák, předseda představenstva Strabagu. Podle něj Děripaskovi žádné peníze z podnikání firmy nepoplynou, protože mu mateřský koncern zmrazil výplatu dividend.

HN: Rodina Haselsteinerů, která založila Strabag, vypověděla v březnu korporátní smlouvu se společností Rasperia Trading, přes niž drží ve firmě podíl ruský oligarcha Oleg Děripaska. Co to znamená?

Syndikátní dohoda mezi hlavními akcionáři, jejíž součástí byly ještě Raiffeisen a pojišťovna Uniqa, nebyla veřejná. Detaily tedy neznám. Upravovala koordinované hlasování na valné hromadě, například pokud jde o dividendy nebo jmenování členů dozorčí rady. Vedle podílů hlavních akcionářů je tu ještě asi 14 procent akcií, jež jsou volně obchodovány na vídeňské burze. Ta akcionářská struktura je transparentní a roky známá.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.