Jednomu z lídrů tuzemského stavebního trhu Strabag přinesla ruská agrese na Ukrajinu vážný problém. Firma s loňským obratem 16 miliard korun patří do rakouského koncernu, jehož významným akcionářem je ruský oligarcha Oleg Děripaska. Ten figuruje na sankčním seznamu několika zemí, kde firma podniká. Slova o tom, zda je vhodné, aby se podnik s tímto akcionářem mohl ucházet o veřejné zakázky, zazněly i od českých politiků. „Zaměstnáváme 4700 lidí a platíme stovky milionů korun na daních. Připadá mi úplně iracionální likvidovat kvůli tomu českou stavební firmu,“ řekl HN v rozhovoru Ondřej Novák, předseda představenstva Strabagu. Podle něj Děripaskovi žádné peníze z podnikání firmy nepoplynou, protože mu mateřský koncern zmrazil výplatu dividend.

HN: Rodina Haselsteinerů, která založila Strabag, vypověděla v březnu korporátní smlouvu se společností Rasperia Trading, přes niž drží ve firmě podíl ruský oligarcha Oleg Děripaska. Co to znamená?

Syndikátní dohoda mezi hlavními akcionáři, jejíž součástí byly ještě Raiffeisen a pojišťovna Uniqa, nebyla veřejná. Detaily tedy neznám. Upravovala koordinované hlasování na valné hromadě, například pokud jde o dividendy nebo jmenování členů dozorčí rady. Vedle podílů hlavních akcionářů je tu ještě asi 14 procent akcií, jež jsou volně obchodovány na vídeňské burze. Ta akcionářská struktura je transparentní a roky známá.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se