Datové servery patří k velkým žroutům energie. Technologické firmy, kterých se to týká, se ale zatím v Česku tím, jak být „zelenější“, příliš nezabývají. Z 24 firem, které společnost Impact Metrics, zpracovávající žebříčky firem na základě nefinančních dat, oslovila, měly vypracovaný report mapující uhlíkovou stopu, spotřebu energií, vody a dalších věcí, které ovlivňují udržitelný obraz firmy, jen čtyři.

„Oproti jiným segmentům se ICT firmy ukázaly jako nepolíbené. Nefinanční reporty vydávají prakticky jen čtyři velcí hráči na trhu: O2, Vodafone, Eset a Avast,“ říká Dan Heuer, který má v Impact Metrics na starosti metodiku a srovnání dat.

Zmíněných 24 společností z oboru patří mezi ty, které budou muset od roku 2024 zveřejňovat reporty udržitelnosti. Ty budou obsahovat právě ESG data, na která se nyní Impact Metrics dotazoval. Tedy údaje jak z oblasti environmentální, jako je uhlíková stopa, spotřeba energií či vody, tak sociální (jak se firma stará o zaměstnance) a z řízení společnosti.

„Ač jsou tyto informace u firem zatím považovány za neveřejné, měly by se připravit na sběr a konsolidaci těchto dat, tak jak to bude vyžadovat legislativa. Pokud se jedná o dceřiné společnosti, měly by tyto informace přinejmenším předávat svým mateřským společnostem,“ dodává Dan Heuer.

Impact Metrics už udělal průzkum a získal data za dva sektory, a to obchodní řetězce a finančnictví. V obou případech byly výsledky lepší než u technologických firem, i když ani zde neměly data všechny firmy, jichž se bude zanedlouho nová povinnost týkat.

Operátoři, dva ku jedné

Nejlépe z ICT oboru vychází telekomunikační firmy. Ze tří operátorů na českém trhu už dnes zveřejňují data dva, Vodafone a O2. Pokud se nefinanční data těchto dvou porovnají, vychází lépe Vodafone. Třetí na trhu, T-Mobile, nefinanční zprávu zatím nepublikuje.

„Data každoročně zveřejňujeme v rámci auditovaného reportu skupiny Deutsche Telekom. Loni jsme si schválili lokální ESG strategii a letos v návaznosti připravujeme i lokální zprávu o udržitelnosti, která vyjde v červnu společně s výroční zprávou,“ vysvětluje Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti T-Mobile.

Vodafone začal Zprávu o společenské odpovědnosti, jak se původně jmenovala, publikovat poprvé za období 2007/2008. Podle mluvčí Zuzany Holé vydání lokální zprávy o udržitelnosti vždy závisí na rozhodnutí vedení dané země.

O2 vydalo nefinanční zprávu poprvé za rok 2017. „V roce 2021 jsme připravili zprávu za rok 2020 v podobě ESG reportu tak, aby odpovídala nejnovějším trendům a požadavkům především z finančního sektoru. Ukázali jsme, jak naše činnost přispívá k plnění cílů udržitelného rozvoje OSN,“ dodává Marie Mališková, manažerka O2 pro udržitelné podnikání a sponzoring.

IT firmy zatím spí

Firmy z oboru informačních technologií jsou na tom ve srovnání s operátory o poznání hůře. A to i přesto, že se v tomto oboru točí miliardy a patří obecně k velmi rychle rostoucím.

„Na českém trhu IT firmy oblast ESG v současnosti teprve začínají řešit,“ potvrzuje i Ondřej Rybka, expert na ESG a nefinanční reporting ze společnosti PwC. Jednou z firem, která je podle jejich zkušeností v tomto směru napřed, je společnost Aricoma Group (patřící pod KKCG). Ta v letošním roce vydá svůj první nefinanční report za celou skupinu včetně komplexního nefinančního výkaznictví a výpočtu uhlíkové stopy za roky 2019 a 2020.

„Je zároveň spravedlivé říci, že IT společnosti si vedou velmi dobře v sociálních oblastech, především v péči o zaměstnance a charitě, aniž by to okázale dávaly najevo,“ dodává Rybka.

Z průzkumu společnosti Impact Metrics vyšlo, že data, a to ještě pouze za celý podnik včetně zahraničních aktivit, dosud vydávaly jen společnosti Avast a Eset.

Podle expertů na ESG problematiku by si firmy měly uvědomit, že nejde jen o plnění legislativy a vyčkávání až do poslední chvíle na to, než dané požadavky budou muset stejně plnit.

„ESG data budou v příštích letech intenzivně využívána pro hodnocení společností – jaké mají dopady, zda jsou závislé na fosilním průmyslu a podobně. Toto hodnocení budou využívat banky a investoři při svých finančních operacích podobně jako finanční ratingy firem,“ uzavírá Dan Heuer s tím, že udržitelná firma (na základě ESG dat) může čerpat i další výhody, jako je atraktivita u mladé generace, úspory z energií či plnění požadavků odběratelů.

Green Deal summit

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist