Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývá propagací bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) na sociální síti Instagram. Státní zástupce Jan Lelek řekl webu Neovlivní.cz, že na základě informací médií by mohlo jít o podezření na porušení povinností při správě cizího majetku. Podle auditu ministerstva financí byli zaměstnanci úřadu, kteří tvořili obsah sociálních sítí Schillerové, nestandardně placeni.

Obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Lelek předal případ policii na základě několika trestních oznámení od občanů i z vlastní iniciativy. „Na základě informací z otevřených zdrojů jsem případ vyhodnotil sám a předal věc Národní centrále proti organizovanému zločinu,“ uvedl žalobce.

Detektivům Lelek nedal žádný pokyn, jak mají v případu postupovat. „Tak, jak to bylo v médiích prezentováno, může zde být podezření z porušení povinností při správě cizího majetku. Je na policii, aby to prověřila,“ uvedl.

NCOZ případ nekomentovala. „K vašemu dotazu mohu pouze sdělit, že náš útvar zpravidla nesděluje, zda se nějakou konkrétní věcí zabývá, nebo naopak nezabývá,“ řekl Neovlivní.cz mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

auditu, který zveřejnilo ministerstvo financí v únoru, vyplývá, že dva zaměstnanci resortu, kteří tvořili obsah sociálních sítí předchozí ministryně Schillerové, byli nestandardně placeni. Zároveň fungovali ve zvláštním režimu, kdy jejich každodenní agendu dominantně řídila Schillerová. Jejich videa a fotografie byly opakovaně a v některých případech i výlučně využívány na sociálních sítích, které nevlastnilo ani oficiálně nespravovalo ministerstvo. V mediálním odboru ministerstva působili fotograf a kameraman, jejichž prací byla výroba snímků a videí na sociální sítě Schillerové.

Schillerová v únoru k auditu řekla, že věc od současného ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) vnímá jako typický projev stranické nenávisti. „Pan Stanjura dal úředníkům politické zadání něco najít a ti po týdnu hledání nepřišli s ničím novým. Dokonce i v doporučeních pro ministerstvo jsou opatrní,“ poznamenala tehdy. Považuje za logické, že byly fotografie zveřejněny na jejích účtech, neboť byla tváří ministerstva.

Kromě NCOZ se případem zabývá Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, na který se obrátil také Stanjura. Úřad by podle něj měl prošetřit dodržení pravidel financování volební kampaně v souvislosti s činností spolupracovníků exministryně Schillerové a zveřejňováním příspěvků na sociálních sítích.