Před několika týdny zastavila mladá dívka s muslimským šátkem na hlavě na ulici Marine Le Penovou. Požádala kandidátku na úřad francouzského prezidenta, zda by si s ní mohla vyfotit selfie. Le Penová bez námitek souhlasila.

Fotka, na které je Le Penová se zahalenou dívkou, pak obletěla sociální sítě. Někteří Francouzi si kvůli tomu dokonce mysleli, že politička vzala zpět svůj slib, že zakáže nosit muslimské šátky na veřejnosti.

Opak je ale pravdou. Le Penová slibuje, že pokud příští neděli zvítězí v druhém kole prezidentských voleb, tento oděv zmizí z francouzských veřejných míst – třeba i z ulic.

V jedné z televizních debat se moderátor političky zeptal, proč s fotografií souhlasila. „A co jsem měla dělat? Strhnout jí šátek? Já bojuji proti ideologii, ne proti teenagerce, která má šátek,“ odpověděla na to. Už dříve tyto pokrývky hlavy označila za „islamistickou uniformu“. Současně ale tvrdí, že ženy jsou často pod nátlakem, aby se zahalovaly. Z toho vyplývá, že v podobné situaci mohla podle ní být i mladá dívka, se kterou se vyfotila.

Zákaz nošení šátků na veřejnosti je jednou z klíčových částí jejího předvolebního programu a ukázkou toho, jak by se Francie proměnila, pokud by se Le Penová dostala k moci.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se