Brzy už zamáváme elektronické evidenci tržeb. Poslanci projednají zákon, který k prvnímu lednu příštího roku ukončí projekt Andreje Babiše, o němž sám jeho autor mluvil málem jako o zázraku, jenž zachrání státní finance. Je to dobře, že skončí. Nikdy totiž nesplnil to, co od něj čekali jeho zastánci, naopak naplnil obavy odpůrců. Důvodů, proč se s ním rozloučit, je celý kopec. Jak ekonomických, tak společenských.

Projekt byl především už svým založením úplně vadný. Stál na předpokladu, že živnostníci a podnikatelé obecně jsou podvodníci, kteří odmítají platit daně. Lhostejno, jestli šlo o vykuka, který usilovně „optimalizoval“, nebo o kohokoliv z obrovské masy poctivých živnostníků. Na všechny bez rozdílu uvalil Andrej Babiš povinnost pořídit si za vlastní peníze krabičky, které sledovaly každý finanční krůček, každé cinknutí kasičky. Bylo to podobné, jako kdyby stát řekl, že jisté procento lidí má sklony k trestné činnosti, odposlouchávat se budou ale úplně všichni, přičemž těm, kdo zločinci nejsou, to přece nemusí vadit. A navrch ještě nechal odposlouchávaným zaplatit instalaci štěnice.

Řečeno natvrdo, stát se projevil jako fízl, ne jako partner. A to je důvod, proč s ním jinak samostatní a svobodomyslní lidé mají často problém. Byla to v tomto smyslu rána loajalitě ke státu a zprostředkovaně i společenské soudržnosti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se