Čínská vláda a její nulová tolerance vůči covidu se propisuje do mezinárodního obchodu – více než měsíc dlouhá uzávěra Šanghaje ochromila námořní dopravu. Továrny ve městě a jeho přilehlém okolí ztichly, zboží se nevyrábí a dělníci v největším přístavu na světě nemají co na lodě nakládat. Lodě tak odjíždí z Šanghaje prázdné. 

A podle výkonného ředitele Svazu spedice a logistiky ČR Petra Rožka nejhorší situace teprve přijde, až se začne vyrábět a zboží zahltí šanghajský přístav. Podle něj začne závod o to, které zboží půjde první na loď, a firmy se budou hystericky přeplácet. A zboží tím pro zákazníky ještě podraží, což vánoční sezona odhalí v plné nahotě.

To ale není jediná komplikace, protože už začínají být ucpané i evropské přístavy. A dostat zboží z lodi do vnitrozemí je problém. „Česka se to týká dvojnásob. Třeba Hamburk už oznámil, že čekací doba na zakotvení lodi je 14 dnů,“ říká v rozhovoru pro HN Rožek s tím, že zboží z Číny do Česka nyní putuje skoro sto dní.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.