V roce 2009 Češi osazenstvo Bruselu v zásadě šokovali. Někteří při pohledu na gigantickou skládačku, ze které se kouřilo, vydávala všelijaké zvuky a různě se hýbala, zapomněli v úžasu zavřít ústa, jiní se urazili. Plastika Entropa od Davida Černého, kterou Češi odhalili na úvod svého prvního předsednictví v budově Rady EU v Bruselu, každopádně nenechala nikoho chladným.

I teď bude možná leckdo lapat po dechu. Druhé české předsednictví EU, které začne v červenci, odstartuje desetikilometrový běžecký závod v belgické metropoli. Poběží se hned v sobotu 2. července odpoledne, závod je otevřený široké veřejnosti a v mnoha směrech to bude netradiční zážitek. Česko si při přípravě závodu vzalo na pomoc odkaz slavného československého atleta Emila Zátopka, který právě v Bruselu zanechal specifický otisk.

Poběží se ve dvojicích, kdy každý z páru bude muset zvládnout pět kilometrů, dohromady tedy deset; dvojice ale musí do cíle doběhnout společně. Start a cíl bude na bruselském stadionu U tří lip (Stade des Trois Tilleuls) ve čtvrti Watermael-Boitsfort, kde Emil Zátopek v roce 1954 zaběhl světový rekord na desetikilometrové trati. Tehdy jako první překonal vzdálenost v čase pod 29 minut.

Napojení na francouzské předsednictví

Závod dvojic má odkazovat na vztah Zátopka s jeho francouzským rivalem Alainem Mimounem. Běžec Mimoun opakovaně skončil ve společných závodech druhý právě za Zátopkem, přesto mezi oběma muži mělo panovat přátelství přesahující i bránu stadionu.

„Říkal jsem mu zkráceně Topek, můj Topek, a objevil jsem pro něj krevety, které v Československu neměli. Jak mu chutnaly!“ řekl Alain Mimoun v jednom z posledních rozhovorů před svou smrtí v roce 2013. Když Mimoun poprvé a naposled porazil Emila Zátopka, při maratonu na olympiádě v Melbourne v roce 1956, první gratulace a objetí přišly od Čechoslováka.

Česko-francouzská linka má v současné realitě napojení na francouzské předsednictví EU, které probíhá nyní a končí 30. června. Předsednické žezlo tak předají Čechům právě Francouzi.

„Kolegialitu a spolupráci budeme potřebovat k úspěšnému zvládnutí předsednictví. A také vlastnosti běžců jako vytrvalost a odhodlanost běžet za každého počasí se nám budou při předsednictví hodit,“ zdůvodnila pro HN a Aktuálně.cz česká velvyslankyně při EU Edita Hrdá, proč volba zahajovací akce padla právě na běžecký závod.

„Skutečnost, že se bude jednat o běh ve dvojici, ať už jakékoli, je zajímavá. Partneři se musí přizpůsobit tempu toho druhého, domluvit se. Pro závodníky to bude celkem unikátní zážitek,“ dodala Hrdá, která závod zahájí a také ukončí.

V Bruselu běh městem zcela zapadá do poptávky. V rovinaté belgické metropoli běhá téměř každý. Počet lidí, kteří po práci obouvají sportovní boty a vyrážejí do jednoho z bruselských lesoparků, navíc stále stoupá.

„Místní objevili kouzlo běhu na pozadí několika krizí, které prodražily fitcentra, a naposledy covidové pandemie, jež posilovny na řadu měsíců úplně zavřela,“ poznamenal komentátor belgického deníku Le Soir nad plnícími se bruselskými parky.

V metropoli se každoročně pořádají desítky všemožných běžeckých výzev a samotný Běh přátelství ve dvojici, jak se závod na úvod českého předsednictví oficiálně jmenuje, je součástí populárního „balíčku“ osmnácti běžeckých soutěží městem Run in Brussels.

Oblíbený běžec

Samotný Emil Zátopek je v zemi pojem. Jeho fenomenální výkon 1. června 1954 na tehdy novém stadionu Trois Tilleurs za setrvalého několikadenního deště vstoupil do kolektivních dějin Belgie. Jméno československého atleta nese i čtvrtletník o běhání, založený v roce 2007 a vycházející ve francouzštině v Belgii, Lucembursku a ve Francii. „Zátopek je pro běh to samé jako Pelé pro fotbal,“ razí motto časopisu Zatopek Magazine jeho šéfredaktor Gilles Goetghebuer.

Zátopkovo jméno nese každoročně řada benefičních běhů v Belgii, a když časopis slavil deset let existence, redakce také uspořádala Zátopkův závod na jeho oblíbené pětikilometrové a desetikilometrové trati. Zatopek Magazine je vedle české mise při EU a dalších českých institucí spolupořadatel předsednického závodu a ve svém aktuálním čísle na něj zve

Účast se 2. července očekává 300 až maximálně 400 dvojic. Startovné činí 18 eur na dvojici, tedy v přepočtu okolo 450 korun. Registrace na závod se otevírají tento týden. Přímo na místě by měli závodníky podpořit někteří čeští olympionici, například Šárka Kašpárková.

Ve stejný den večer, tedy 2. července, pak v bruselském centru umění Bozar proběhne belgická premiéra českého filmu Zátopek za přítomnosti režiséra Davida Ondříčka i „Emila a Dany Zátopkových“, tedy herců Václava Neužila a Marthy Issové.