Zatímco na přelomu tisíciletí se hlavní hrdinka Sexu ve městě nezdráhala zapálit si i uvnitř svého newyorského bytu, v pokračování kultovního seriálu o dvě dekády později vyráží na svou jednu cigaretu denně v šátku na hlavě a gumových rukavicích. „Nemůžu riskovat ten smrad ve vlasech a na rukách,“ vysvětluje Carrie Bradshawová, kterou hraje Sarah Jessica Parkerová. Dokládá tím nejen pokus zbavit se svého letitého zlozvyku, ale i to, že kouření už zkrátka vyšlo z módy. Tento trend podporují v řadě zemí především zákazy kouření na určitých místech, vysoké zdanění cigaret i přístupy tabákových společností.

V Česku denně kouří přibližně pětina lidí starších 15 let. Podíl kuřáků v dospělé populaci mírně klesal do roku 2015, v posledních letech se ale zásadně nemění. Vliv na to neměl ani zákaz kouření v restauracích platný od roku 2017. Roste však obliba bezdýmných alternativ, které jsou ze zdravotního hlediska považovány za méně rizikové.

IQOS, glo a Pulze

Tabákový byznys v Česku ročně utrží asi 115 miliard korun. Stát si díky tomu loni přišel na více než 56 miliard. Varianty ke klasickým cigaretám zaujímají přibližně desetinu objemu trhu s tabákovými a nikotinovými produkty. Nejrozšířenější jsou elektronické cigarety, ve kterých se zahřívá roztok, ať už s nikotinem nebo bez, a zařízení na zahřívaný tabák. 

Průkopníkem je společnost Philip Morris, jež už pět let v Česku nabízí zařízení na zahřívaný tabák IQOS. Podle firmy tuto bezdýmnou cigaretu nyní kouří přes půl milionu lidí, kteří ve valné většině skončili s klasickými cigaretami. 

Největší tabáková firma na českém trhu loni utržila necelých 19 miliard korun, což je meziroční navýšení o 5,5 procenta. Stejně jako celý nadnárodní koncern Philip Morris International staví svůj budoucí byznys na systému zahřívaného tabáku a na inovacích v oblasti elektronických cigaret. „Naší ambicí je, aby všichni dospělí kuřáci, kteří by jinak pokračovali v kouření klasických cigaret, přešli co nejdříve na lepší alternativy. Osm z 39 výrobních závodů koncernu se nyní naplno věnuje výrobě bezdýmných alternativ,“ sdělil Petr Šebek, ředitel oddělení vnějších vztahů Philip Morris ČR.

Skupina British American Tobacco nabízí konkurenční produkt s názvem glo, kterého se podle ní za 15 měsíců od ostrého startu na českém trhu prodalo na čtvrt milionu. „Češi jsou obecně v této oblasti velmi otevření inovacím. Všechny alternativy si u nás našly celou řadu příznivců a těší se rostoucí oblibě. Což je výjimečné, v globálním měřítku se popularita jednotlivých řešení liší podle regionů,“ popsal manažer komunikace společnosti Tomáš Tesař.

„Zahřívaný tabák nejlépe funguje ve východní Evropě a Asii. Vaping je nejsilnější v západní Evropě a USA. A nikotinové sáčky a podobné orální produkty jsou nejvíce populární ve Skandinávii a Severní Americe,“ dodal. 

Bezdýmné kouření v Česku nabízí také Imperial Tobacco pod názvem Pulze. Podle společnosti se za uplynulých devět měsíců od uvedení na trh prodalo 60 tisíc kusů tohoto zařízení. Další významný hráč na trhu, Japan Tobacco International, zařízení na zahřívaný tabák v Česku neprodává.

Alternativy cigaret mají podle odborníků nižší množství vdechovaných škodlivin, které způsobují například rakovinu plic. „Pokud mohou kuřáci dostat nikotin bez kouře, znamená to méně toxických látek. Elektronické cigarety obsahují jen tekutinu zahřívanou na teplotu kolem 150 stupňů Celsia. Toxických látek vdechuje vapér méně než pět procent v porovnání s kouřem cigarety. U zahřívaného tabáku je teplota vyšší, kolem 350 stupňů Celsia. Z toho plyne vyšší riziko než v případě elektronických cigaret,“ vysvětlila expertka na odvykání Eva Králíková z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Bezdýmné cigarety tak mohou přinést lepší život těm, kteří jsou na nikotinu závislí, ale ani ony nejsou zcela bez problémů. Například proto, že se s nimi nepojí zápach a lidé je užívají i doma, kde by si dříve klasickou cigaretu nezapálili. „To je případ zejména zahřívaného tabáku. Máme řadu pacientů, kteří na něj přešli z cigaret a nejenže zvýšili svou spotřebu, ale shodují se na tom, že je obtížnější přestat užívat zahřívaný tabák než předtím cigarety,“ dodala Králíková.

Krabička cigaret za 120 korun, většina je daň

Tabákové společnosti nabízející na českém trhu i klasické cigarety se shodují, že jejich prodej dlouhodobě klesá. Kromě rostoucí popularity náhražek si to vysvětlují i tím, že lidé jsou ohleduplnější vůči svému prostředí, více dbají na své zdraví a zároveň klasické cigarety neustále zdražují.

Nyní se průměrná cena v obchodě pohybuje okolo 120 korun za krabičku, což je přibližně o desetikorunu více než loni. Důvodem je zvyšování spotřební daně, která představuje asi 60 procent ceny, a dalších 21 procent je DPH. U zahřívaného tabáku tvoří celková daň 20 až 25 procent. Elektronické cigarety a nikotinové sáčky předmětem spotřební daně nejsou vůbec.

Cílem zvedání spotřební daně z tabákových výrobků je i zvýšení příjmů státního rozpočtu. Loni se to ale nepodařilo. Stát získal 56,2 miliardy korun, což bylo o 10,8 miliardy méně oproti plánům. Podle studie, kterou představil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček, loňský výnos daně odpovídal roku 2017, a to přestože sazba spotřební daně od roku 2018 vzrostla o třetinu.

Cena je totiž tak vysoká, že odradila spotřebitele z Rakouska či Německa žijící u hranic s Českem. Zároveň tuzemské kuřáky přiměla k nákupům levnějších značek i k tomu, že cigarety a tabák pořizují v Polsku či na Slovensku. Byť v uplynulém roce nákupy v pohraničí ovlivnila také koronavirová pandemie, stejný trend přetrvává i nyní, upozorňuje Jiří Sochor ze společnosti Japan Tobacco International.  

„České cigarety, zejména některé prémiové značky, jsou dnes dražší na naší straně hranic než na rakouské. Proti Německu jsou cigarety zakoupené v Česku stále cenově výhodnější, nicméně rozdíl v ceně již není natolik lákavý, aby se vyplatilo pro ně přijíždět v takové míře jako v minulosti,“ sdělil Sochor s tím, že navyšování spotřební daně také může vést k hledání alternativ na černém trhu.

Potvrzuje to i celní správa, podle které je vyšší daňové zatížení z hlediska zisku pro pašeráky nebo padělatele zajímavější. Zatímco dříve bylo Česko tranzitní zemí, přes kterou byla snaha nezdaněné a neznačené cigarety především z východní Evropy provézt a prodat na západních trzích, dnes už je i Česko částečně výrobnou nelegálních tabákových produktů.