Za 40 dolarů jeden, dva se slevou za 70 dolarů, velký na raketu pak za rovných 400 dolarů. Ukrajinští dobrovolníci na internetu nabízí možnost nechat si napsat libovolný vzkaz na dělostřelecký granát nebo střelu do protivzdušného systému BUK, které pak vojáci vypálí na pozice ruských okupantů. Dárcům jako důkaz posílají z bojiště fotografie výsledného díla vyhotoveného lihovou fixou nebo sprejem.

„Můžete zažádat o jakýkoliv text: popřát někomu všechno nejlepší k narozeninám nebo smrt v bolestech, požádat někoho o ruku, uvést něčí jméno nebo odkázat profil na sociálních sítích,“ uvádí příspěvek na telegramovém profilu Combat Footage, který za iniciativou stojí. „Máte šanci zabíjet skřety dělostřeleckým granátem ráže 152 milimetrů se svým nápisem, který bude vystřelený na ruské pozice,“ píše se v příspěvku. 

V posledních dnech zveřejnil profil řadu zpráv s objednanými fotografiemi. Vzkazy na nich se různí. Pochopitelně velmi častá jsou bojovná hesla jako „smrt všem prasatům“, „v pekle tě budou muset slepit dohromady“ nebo „pro ruské hnojivo“. Na druhou stranu jsou časté ale také různé internetové vtípky a popkulturní reference nebo například hesla na podporu v Rusku utlačované LGBT komunity. Jeden granát je například označený pouze zájmeny „they/them“ (oni/jim), která používají nebinární osoby. V poslední době pak zejména letí přání ke Dni otců, jenž letos připadá na neděli 19. června.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se