Rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně rozhodl, že Česká republika musí zaplatit firmě Diag Human Josefa Šťávy 15,5 miliardy korun v souvislosti se zmařenými obchody s krevní plazmou. Oznámilo to ministerstvo financí s tím, že podá Vrchnímu soudu v Londýně návrh na zrušení nálezu. Šťávova firma původně žalovala stát u londýnské arbitráže o 52 miliard korun, tribunál tak uznal necelou třetinu nároku.

Podle advokáta společnosti Diag Human Jana Kalvody je nález londýnského tribunálu „založen na příkrém odsouzení postupů České republiky v obchodní arbitráži v letech 1996 -2014“.  „Zejména v jeho přezkumné fázi, jež detailně analyzuje a odkazuje na důkazy. Namátkou jde o zneužívání policie, zpravodajských služeb, překvapivá rozhodnutí českých soudů, ilegální kooperace exekutivy s přezkumnými rozhodci, jež sama všechny jmenovala, jež opodstatňují podezření k korupce,“ sdělil HN Kalvoda. Výsledek arbitráže s Diag Human je tak porážkou České republiky, a to ne kvůli výši odškodnění, ale kvůli odsouzení praktik, dodal pro ČTK. 

Arbitráž vyvolala společnost Diag Human kvůli dopisu. Jím tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar v roce 1992 varoval dánskou společnost Novo Nordisk, že existují pochybnosti o solidnosti Šťávovy firmy. Novo Nordisk následně odstoupila od společných smluv a Šťáva vyvolal arbitráž, v níž po českém státu chtěl 8,3 miliardy korun.

Tuzemský rozhodčí soud již v roce 2008 nárok Diag Human uznal, stát se ale odvolal a přezkumný senát v roce 2014 řekl, že nález z roku 2008 postrádá právní účinky – a stát tak nic platit nemusí. Firma Diag Human se následně obrátila na mezinárodní arbitráž. V ní tribunál nyní uznal, že Česká republika porušila Dohodu o ochraně investic se Švýcarskem. Bojarův dopis totiž dle jeho názoru neoprávněně zasáhl do obchodního vztahu společnosti Conneco (předchůdce firmy Diag Human) s Novo Nordiskem. A tuto smlouvu porušil český stát i dalšími kroky během tuzemské arbitráže.

„Tribunál konstatoval, že rozhodčí nález z roku 2008 nebyl z pohledu mezinárodního práva zrušen. Česká republika je povinna nárok v něm přiznaný uhradit,“ uvedlo ministerstvo s tím, že původní suma 8,3 miliardy narostla o více než sedm miliard na úrocích.

Tribunál podle ministerstva naopak zamítl tvrzení firmy Diag Human, že se Česká republika dopustila poškození investice společnosti a Josefa Šťávy tím, že ministerstvo zdravotnictví vyzvalo nemocnice a transfuzní centra ke spolupráci pouze se zpracovateli krevní plazmy vzešlými z výběrových řízení. „Tribunál shledal, že Česká republika v tomto ohledu jednala v dobré víře a v zájmu veřejného zdraví,“ uvedlo ministerstvo. Verdikt vynesl londýnský rozhodčí soud v květnu, ministerstvo financí jej do této doby analyzovalo a připravovalo odvolání.

Nález má podle Jana Kalvody 330 stránek, obsáhlejší komentář chce proto zveřejnit až v příštích dnech. „Nález sám je podle pravidel tribunálu neveřejný. Mezitím budeme sledovat, jak se s tímto pravidlem vyrovná Česká republika,“ podotkl Kalvoda.

Česká republika aktuálně čelí pěti mezinárodním arbitrážím, včetně té s Diag Human. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje 58 miliard korun, z toho 52 miliard požadovala společnost Diag Human.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist