Od začátku pandemie covidu-19 zaznívá názor, že v Česku chybí odborná autorita, která by udávala směr při postupu proti masovým nákazám. Za vzor se často dává Institut Roberta Kocha – německý spolkový ústav pro kontrolu a prevenci nemocí se sídlem v Berlíně. Spadá pod ministerstvo zdravotnictví a pomáhá vládě v boji proti epidemiím. V současné době je také centrem výzkumu a boje proti pandemii koronaviru. Češi se v něm zhlédli natolik, že by teď chtěli vybudovat rovnou dva.

Na jedné straně k němu míří vědci z Akademie věd ČR a univerzit, podporovaní ministerstvem školství. Na straně druhé Státní zdravotní ústav (SZÚ) se zdravotníky, hygieniky a epidemiology, za nímž stojí ministerstvo zdravotnictví. Paradoxně oba tábory o svých plánech vzájemně nekomunikují. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se