Tyrkysové vody, ukryté písčité pláže a členité útesy přilákají do Národního parku Calanques východně od francouzské Marseille každý den tisíce turistů. Trpí tím ale tamní příroda, a vedení parku proto od konce června testuje nový systém jejího omezování nadměrné návštěvnosti. Přístup ke dvěma nejznámějším a nejvytíženějším skalnatým zálivům, takzvaným kalankům –  tedy calanques, si tak lidé musí rezervovat. „Masivní turismus přináší velmi výraznou erozi, která ohrožuje krajinu a biologickou rozmanitost,“ uvádí národní park na svých webových stránkách.  

Konkrétně jde o kalanky pojmenované Sugiton a Pierres Tombées. Nejmladší národní park ve Francii chce novým opatřením snížit počet návštěvníků, kteří do nich chodí buď pěšky, nebo připlouvají na lodi. V letních měsících jich je až 2500 za den, cílem je maximálně 400 denně.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.