Rusko posiluje obranné pozice, které dobylo na jihu Ukrajiny. Přesouvá vojáky a techniku v oblasti Chersonu a mezi Mariupolem a Záporožím, posiluje pozice v Melitopolu. V neděli to uvedla britská vojenská rozvědka ve svém pravidelném hlášení o situaci na tamním bojišti.

Šéf britské armády Tony Radakin zároveň v rozhovoru pro BBC zpochybnil spekulace, že ruský prezident Vladimir Putin je ve špatném zdravotním stavu nebo že na něj mohl být spáchán atentát. Podle Radakina vyřadili Ukrajinci z boje od začátku konfliktu už asi 50 tisíc ruských  vojáků. 

Na jihu země ukrajinská armáda vyvíjí už déle než měsíc tlak na ruské linie a prezident Volodymyr Zelenskyj a další ukrajinští představitelé tvrdí, že armáda chystá ofenzivní operace s cílem Rusy z některých okupovaných míst vytlačit. Podle britských zpravodajců lze současné posilování ruské obrany v této části Ukrajiny chápat jako reakci na očekávanou ofenzivu a na útoky, které Ukrajina podniká na velitelská stanoviště, logistické uzly a místa, kde se shromažďuje velký počet vojáků. „Posilování obrany na jihu v době bojů o Donbas zřejmě dokládá, jak vážně ruští velitelé berou hrozbu“ této ofenzivy, uvádí britská rozvědka.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se