Ministerstvo průmyslu zařadilo výrobce léků mezi prioritní obory v dodávkách zemního plynu v případě jeho nedostatku. Musí mu dodat odhady spotřeby do konce září příštího roku, potom za ně podá žádost. Od začátku srpna platí takto upravená novela vyhlášky o stavu nouze v plynárenství. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) o to žádala už koncem června. Firmy používají zemní plyn nejčastěji k úpravě vzduchu pro zachování správné výrobní praxe.

Firmy, které chtějí být zařazené mezi prioritní odběratele plynu pro výrobu technologického tepla, musí ministerstvu doložit, kolik léčivých přípravků vyrobily od loňského 1. července do konce června letošního roku. Výrobci jednotlivých léčivých látek musí navíc doložit seznam jejich odběratelů v Česku a v Evropské unii. Ministerstvo zdravotnictví poté podá žádost přímo distributorovi plynu.

O zařazení budou žádat například firmy sdružené do České asociace farmaceutických firem (ČAFF), sdělil její výkonný ředitel Filip Vrubel. Plyn je podle něj pro výrobu léků nezbytný. „Farmaceutická výroba používá většinu, až 90 procent, odebíraného zemního plynu k úpravě parametrů vzduchu kvůli dodržení správné výrobní praxe. V létě je to odvlhčení vzduchu, v zimě ohřev studeného vzduchu,“ vysvětlil. Asociace v červnu v tiskové zprávě uvedla, že ušetřit je možné maximálně pětinu spotřeby.

V případě nízkých dodávek plynu by podle výrobců mohly být dodávky i základních léků, jako jsou antibiotika, léky na diabetes, revmatická či kožní onemocnění, léky na bolest, ale i na některá onkologická či plicní onemocnění, omezeny.

„V ČR se vyrábí i život zachraňující léky a část tuzemské produkce pokrývá také domácí spotřebu léků a v některých skupinách léčiv, jako například adrenalin, jsou tyto přípravky nenahraditelné. Výpadky výroby těchto léčiv by mohly mít vliv na jejich dostupnost na českém trhu,“ řekl Vrubel.

V souvislosti s válkou na Ukrajině se v Evropě zvýšily ceny plynu a energií o desítky procent. Meziroční inflace v červenci podle dnešních informací Českého statistického úřadu potřinácté v řadě zrychlila. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 17,5 procenta. Nejvíce zdražily právě energie a potraviny.